EMEK SOKAK

AKP’ye üye olan belediyede işe alınıyor iddiası

CHP Akseki İlçe Başkanı Hasan Kaya, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce ilçede yapılan işe alımlarda Ak Parti’ye üye olma zorunluluğu getirildiğini, geliri olmayan ihtiyaç sahipleri yerine vergi mükelleflerinin işe alındığını iddia etti.

CHP Akseki İlçe Başkanı Hasan Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, yerel seçimlerin ardından Akseki Belediyesi’ne bağlı olan su, itfaiye, mezarlık ve ulaşım gibi bazı hizmetlerin Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlandığını hatırlattı. Bununla birlikte yasa gereği Akseki’de oturan belediye çalışanlarının da Büyükşehir Belediyesi’ne aktarıldığını kaydeden Hasan Kaya, “Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne aktarılan tecrübeli ve Akseki’de yerleşik çalışanlar yasaya aykırı olarak başka kurumlara ve başka illere gönderilmiş, baskı ve zorlamayla emekli olmaya mecbur bırakılmışlardır. Bu yasa bahane edilerek, boşaltılan kadrolara son günlerde personel alımları yapılmaktadır. Kentimizde işsizliği azaltması gereken işçi alımları, maalesef amacına hizmet etmeyip, garibanın sırtından başka hesaplar yapıldığı anlaşılmaktadır” dedi.

NAKLİYECİ, BERBER İŞE ALINDI İDDİASI
İhtiyaç sahibi birçok işsiz evine ekmek götüremezken işe alımlarla ilgili çirkin bir yöntem uygulandığını iddia eden Hasan Kaya, “AKP’ye kayıt zorunluluğu getirilen garibanların ekmek parası için baskıyla partiye üye yapıldığı doğru mudur? Geliri olmayan, ihtiyaç sahipleri dururken Akseki’de işyeri bulunan veya vergi mükellefi olan marangoz, mobilyacı, taş ustası, duvar ustası, inşaat ustası, nakliyeci, berber, elektrikçi, su tesisatçısı olarak işyeri olan veya vergi mükellefi olan kişilerin işe alındıkları ve bir kısım AKP üyesinin de yan gelir için işe alındığı iddiaları tarafımıza iletilmektedir. Uygulamayla bir kısım gerçek ihtiyaç sahibi vatandaş işe alınsa da diğer taraftan vergi mükellefi olan, işyeri sahibi olan birçok esnafın işe alındığı, işe alınmak için AKP’ye üye olmaya zorlandığı doğru mudur?” diye konuştu.

‘İDDİALAR İNCELENMELİ’
Hasan Kaya, şöyle dedi:
“Bu iddialar doğruysa, akıllara başka hesapları da getirmektedir. İddialar doğruysa AKP’ye üye olma kriterine bağlanan işe alımlar vicdanları sızlatmakta, ihtiyaç sahibi insanımıza ekmek kapılarını kapatmaktadır. Yapılan işlemler yasalara aykırıdır, düşünce özgürlüğüne büyük darbedir, vicdansızlıktır, suçtur, günahtır. Fakir fukaranın ekmeğine göz dikerek onun ekmeğinden oy devşiren, partizanlık yapan anlayış kentimize yakışmamaktadır. Herkes bilsin ki Akseki sahipsiz değildir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak yapılan yanlıştan bir an evvel dönülmesini, iddiaların yasal statüde incelenmesini bekliyor ve yapılanların takipçisi olduğumuzu ifade ediyoruz.”

Benzer Yazılar