SOKAK

Antalya ve Alanya Suruç katliamını protesto için sokağa çıktı

Antalya Sokakları – “Kobaneyi yeniden inşa ediyoruz” diyerek yola çıkan gençlerin Suruç’ta yapılan bombalı saldırıyla katledilmesinin ardından bir çok kentte protestolar gerçekleşti. Antalya ve Alanya’da da halk yitirilen canlar için sokağa çıktı yaşanan saldırıyı lanetledi

11751039_930272777032450_1912610298_nAntalya’da Kapalıyol önünden başlayan protesto yürüyüşü yapıldı. Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla toplanan yüzlerce kişi Suruç katliamını protesto etti. Alanya’da ise Anıt Meydanı’nda toplanan onlarca kişi, basın açıklaması ve oturma eylemi gerçekleştirdi.

Saat 19.00’da Kapalıyol Halk Bankası önünde toplanan bini aşkın kişi “Katil IŞİD İşbirlikçi AKP” sloganlarıyla katliamı lanetledi. Cumhuriyet Meydanı’na yürüyen kitle adına yapılan basın açıklamasında katliam için , “Halklarımız arasında oluşturulmak istenen dayanışmaya, halklarımızın kurtuluş özlemlerine, birlikte yaşama iradesine, barış ve özgürlüğe, Rojava devrimi ve Kobane direnişine, sosyalist gençliğin devrim ve sosyalizm umutlarına karşı yapılmıştır” denildi.

Açıklamada, bu saldırıyı gerçekleştirenlerin Kobane devrimini ezmek ve boğmak isteyen, IŞİD faşist çeteleri ve onunla işbirliği içerisinde olan AKP iktidarı olduğu dile getirilirken, katliamın MİT- Kontragerilla, IŞİD barbarlığı marifetiyle gerçekleştirildiğine işaret edildi.

Öte yandan, “IŞİD ve benzeri tecavüz ordularının destek aldığı bütün ülkeler ve rejimleri bu barbarlığın ortağıdırlar. IŞİD’in başını okşayanlar Ankara’daki yöneticiler bu barbarlığın suç ortağıdırlar” ifadelerine yer verildi.

“Katilleri de onları besleyip büyütenleri de çok iyi biliyor ve tanıyoruz. Ne tecavüzcü- katil IŞİD çeteleri ne de onların destekçileri şunu çok iyi bilmelidir ki halklarımız arasındaki dayanışmayı bu tür katliamlarla boğamayacaklar. Sorumluların ve göz yumanların ortaya çıkarılması için mücadele etmeye devam edeceğiz” ifadeleriyle basın açıklaması sona erdi.alanya

Alanya’da ise akşam saatlerinde Anıt Meydanı önünde oturma eylemi gerçekleştirildi. ” Bir halk katlediliyor gözlerini kapama” yazılı pankart açan yaklaşık 2 yüz kişi yaşanan katliamı lanetledi.

 

Benzer Yazılar