MANŞET SOKAK

Antalya’da elektrik zammı protestosu: Halkın sırtından inin

Antalya Sokakları – Elektriğe  yapılan %15 oranında zam Antalya Halkevi tarafından Attalos Meydanı’nda protesto edildi.

Elektriğe %15 zam yapılması üzerine Attalos Meydanı’na çağrı yapan Antalya Halkevi burada basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya bir çok kurum temsilcisi, vatandaşlar destek verdi. Basın açıklaması öncesi konuşma yapan Halkevleri Merkezi Yürütme Kurulu üyesi Kutay Meriç “Yandaş enerji şirketlerinin borçlarını biz ödemeyeceğiz. Bütün bu krizin yükünü halka yükleyemezsiniz, halkın sırtından inin.” dedi. Yandaş şirketlerin korunarak vatandaşa yüklenildiğini vurgulayan Kutay Meriç  “Otomotiv ve inşaat şirketlerini kurtarmak için devlet bankalarının kasalarından para ödenmektedir. Ucuza faiz verilerek, bizim vergilerimizle bu şirketlere peşkeş çekilmektedir.” dedi. Kutay Meriç yaptığı konuşmanın ardından Antalya Halkevi Şube Başkanı Hüseyin Ayçiçek basın açıklamasını okudu.

ZAM YAĞMURU DEVAM EDİYOR

Hüseyin Ayçiçek yaptığı açıklamada “Zam yağmuru devam ediyor. Elektriğe 3 ay sonra ikinci kez yüzde 15 zam yapıldı, geçtiğimiz Temmuz’da da yüzde 15 yapılmıştı. Kışa girerken yoksul halkın temel ısınma aracı olan elektriğe üç ayda toplamda yüzde 32 zam yapması, AKP’nin krizi halkın sırtına yüklemekte ne kadar acımasız davrandığının göstergesidir. Dört kişilik bir ailenin asgari tüketimi olan 230 kWh elektriğe 4 ay önce 123 TL öderken bu aydan itibaren 163 TL ödeyeceğiz.” dedi

AKP YANDAŞLARI KURTARMA DERDİNDE

Açıklamanın devamında “Türkiye’de 300’e yakın firma enerji alanında faaliyet gösteriyor. Çoğunluğu da büyük holdinglerin bünyesinde yer alıyor. Bunların neredeyse yüzde 60-70’i AKP döneminde enerji işine girdi. Bu şirketlerin başta gelenleri AKP’nin gözdesi, Dünya Bankasının devletten en çok ihale alan şirketler listesinde ilk 5’e giren Cengiz, Kolin, Limak, Kalyon gruplarıdır. Bu şirketler dövizle aldıkları kredi borçlarını bir süredir ödeme güçlüğü çekiyorlar. BDDK’nın verilerine göre enerji şirketlerine ait 13 milyar dolar borç şimdiden batık durumundadır. İktidar bunları kurtarma derdindedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Merkez Bankası başkanını istifaya götüren faiz indirme baskısının arkasındaki neden bu şirketlerin bankalara olan kredi borcudur. Özel bankalar bu şirketlere borç vermek istemediklerinden kamu bankaları bu şirketlere ödenmeyeceğini bile bile yeni krediler açmakta ve halkın parası bu yolla da riske atılmaktadır.” denildi.

Hüseyin Ayçiçek açıklamada “AKP’nin kurduğu rejimin duvarında “Egemenlik kayıtsız şartsız sermayenindir” yazmaktadır. 17 yıllık AKP iktidarının ülkeyi getirdiği nokta asalaklara hizmet eden bir ekonomik sistemdir.” dedi.

230 KWH ELEKTRİK HALKA ÜCRETSİZ SAĞLANMALIDIR

Hüseyin Ayçiçek enerji üretimi ve dağıtımının kamulaştırılması gerektiğine vurgu yaparak “Kamu kaynaklarının şirketlere peşkeş çekilmesine son verilmelidir. Enerji üretimi ve dağıtımı acilen kamulaştırılmalı ve asgari insani tüketim miktarı olan 230 kWh elektrik halka ücretsiz sağlanmalıdır.” dedi.

Benzer Yazılar