KENT MANŞET SOKAK

Antalya’da mahalleliden tepki: Otobüsümüzü geri istiyoruz

Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde mahalleli, güzergahı değiştirilen otobüs seferi nedeniyle imza kampanyası başlatarak, otobüslerinin geri verilmesini istedi.

Antalya – Sarısu Mahallesi’nin dağlık kesiminde yaşayan 134-135 sokak sakinleri, bu sabahtan itibaren bölgelerine gelmeyen KC06 şehiriçi otobüs güzergahının değiştirilmesine tepki gösterdi. 134 sokak bitimindeki depolama noktasından kalkış yapan KC06 otobüslerinin alınan bir kararla güzergahları değişmesinin ardından imza kampanyası başlatan kadınlar kapatılan depolama noktasındaki kulübenin önünde toplanıp otobüslerinin geri verilmesini istedi. Güzargahın değişmesiyle birlikte sıkıntı yaşadıklarını ve özellikle gece saatlerinde yaklaşık 1 km yürümek zorunda kaldıklarını söyleyen kadınlar ‘Otobüsümüzü istiyoruz’ sloganları attı. Otobüsün geri gelmesi için 5 bin imza toplayan kadınlar, KC06 hattının yeniden eski güzergahında çalışmasını talep etti.

‘KADINLARIN FAZLA OLDUĞU BÖLGEDE OTOBÜS İPTAL EDİLMESİN’
5 yıldır Sarısu Mahallesi 134 sokakta ikamet ettiğini belirten Aysun Buldu, 5 bine yakın kişinin bölgede yaşadığını söyledi. Buldu, “Bu sabah itibari ile bölgemize yolcu taşımaları sonlandırıldı. Gece mesaiden dönen kadınlarımız var, öğrencilerimiz var. Başıboş köpek ve tinerci sorunu var. Herkes mahallesinde otobüsünden inmek varken yaklaşık 1 kilometre nasıl yürüsün. Otobüsün kaldırılmasını istemiyoruz. Belediyeler kadınlara öncelikli otobüs hizmeti verirken, bizim belediyemizin kadınların ağırlıklı olduğu bölgede otobüs hattının kaldırılmamasını istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“GÜVENLİ ORTAM YOK”
3 yıldır Sarısu Mahallesi’nde ikamet ettiğini kaydeden Özcan Çilek ise, “Yıllardır düzenli olarak Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin otobüsünden hizmet alıyorduk. Bu sabah itibariyle otobüslerin kaldırıldığını öğrendik. Çok üzüldük. Burada çalışan kadınlar, öğrenciler hastaneye giden yaşlılar var. Şimdiki güzergahtan buraya mesafe çok uzak. Ayrıca yolda sokak köpekleri var ve yol da karanlık. Ormanlık ve dağlık bir bölge. Tek başına bir kişinin bu mesafeden yürümesi zor. Güvenli bir ortam yok. Biz otobüsün aynı güzergahına geri verilmesini istiyoruz. 5 bin kişiye aksatılmadan aynı hizmetin verilmesini istiyoruz” dedifft261_mf20629259

‘OTOBÜSÜMÜZÜ İSTİYORUZ’
Otobüsün tekrar sokaklarına gelmesi imza kampanyası başlattıklarını aktaran Aysun Ada ise 5 bine yakın toplanan imzayı Ulaşım Daire Başkanlığı’na verdiklerini ve isteklerini ilettiklerini söyledi. Ada, “Bugün itibari ile otobüsle bizim sokaklarımızdan kaldırıldı. Okula giden çocuğum var. Evimden rahatlıkla çocuğumun otobüse bindiğini görebiliyordum. Otobüs hariç buraya gelen bir araç yok zaten. Yağmuru çamuru var. Nasıl ulaşım sağlayacağız. Otobüsümüzü geri istiyoruz” diye konuştu.

Benzer Yazılar