DOĞA MANŞET SOKAK YAŞAM

Av Turizmi adı altında hayvan katliamı

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Av Turizmi adı altın hayvan katliamı yapılabilinmesi için ihale ilanları yayımladı.

Antalya- Doğa Koruma ve  Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün ‘Av Turizmi’ adı altında birçok ilde karaca, kızıl geyik, yaban keçisi, ceylan gibi yaban hayvanlarının avlanması için hazırladığı ve hayvanseverlerce ‘katliam ihalesi’ olarak adlandırılan ihaleler yayımlanmaya başladı.

Doğa ve hayvanseverlerin ‘katliam ihalesi’ olarak adlandırdığı ihalede, ‘av turizmi’ adı altında Anadolu  Yaban Koyunu, yaban keçisi, çengel boynuzlu dağ keçisi, kızıl geyik, melez yaban keçisi, karaca, ceylan, yaban domuzu, tilki ve çakal, avına izin verilen türler olarak yayımlandı.

AV TURİZMİ DEĞİL KATLİAM
Avlanma şartlarına da yer verilen duyuruda, yeni sezonda  Türkiye’nin birçok ilindeki doğal yaşam alanlarında yerli ve yabancı avcılara, toplam 609 yaban hayvanı avlattırılacak.

Hayvan katliamı için tür, kota, av dönemi ve fiyatları da duyuruldu. ‘Av sezonu’ 1 Ağustos 2016- 31 Mart 2017 tarihleri arası olarak duyurulan yaban keçisinde yerli avcılar için fiyatlar bölgelere göre 2-5 bin TL arasında, yabancı avcılar içinse 3-9 bin TL arasında belirlendi.

Akdeniz Bölgesin’de Adana’da 25,   Antalya’da 47,  Isparta’da 5, üzere ve  diğer illerde de toplam 250 yaban keçisi av kotası belirlendi. Bunların 4’ü dişi birey olarak açıklanırken, 147’si yabancı avcılar, 102’si yerli veya yerel avcılara, 1’i de diplomatlar için ayrıldı.

Kaynak: Mehmet Çınar

 

Benzer Yazılar