DOĞA KENT SOKAK

Bin yıllık ağacı söküp, “İnşallah tutar” diye Antalya’ya diktiler

Antalya – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya’da 23 Nisan’da açılışı yapılacak ’Çiçek ve Çocuk’ temalı botanik dalındaki Expo 2016 Antalya’nın düzenleneceği alana İzmir’den sökülerek getirilen asırlık zeytin ağacını, “İnşallah tutar” temennisi ile yeni yerine dikti.

EXPO için İzmir’in Ödemiş ilçesi Bademli beldesine Bademli’de 1071 yılında dikilen ve Türkiye’nin en yaşlı zeytin ağacı olan çapı 2.55 metrelik zeytin ağacı 945 yıldır bağlı bulunduğu toprağından sökülerek Antalya’ya taşındı. Erdoğan bir asırlık ağacın Antalya’ya yeniden dikim töreninde, “Böyle bir ağaç. İnşallah burada da tutacağına inanıyoruz ve 2015 botanik bahçesinin en önemli zenginliklerinden olacak. Tarihi bugüne, bugünü de yarınlara ulaştıracak. Ya Allah Bismillah diyerek biz de toprağımızı atalım arkasından da cansuyunu” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı’nın ağacın Antalya’daki yeni yerindeki yaş kütüğün üzerine çaktığı pirinç tabakada şu ifade yer alıyor: “6000 yıldır Anadolu topraklarında yetişen ve zeytin varlığı ile 1000 yıldır barış, sağlığı ve mutluluğu sembolize ediyor. Bolluk, bereket, mutluluk ve bilgelik sonsuza dek yeryüzünden eksik olmasın. Expo 2016 Antalya anısına bu zeytin ağacını dikiyorum. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan”

3-6

TÜRKİYE’NİN EN YAŞLI AĞACI

Familyası Oleaceae, anavatanı da Akdeniz bölgesi olan Türkiye’nin en yaşlı zeytin ağacı 945 yaşında, çapı 2.55 metre, boyu 6 metre, gövde çevresi 7.68 metre, kök çevresi 9.45 metre.

Zeytin ağacının bir asırlık toprağından sökülüp yeni bir mekana taşınması ile ilgili hangi kurumlardan görüş alındığına dair ise bir açıklama yapılmadı.

Kaynak: ZETE

Benzer Yazılar