EĞİTİM MANŞET SOKAK

Çetin Osman Budak: “Eğitim sistemi AKP’nin yapboz tahtasına dönüştürüldü”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak Evrim Teorisi’nin müfredattan çıkarılmasını meclise taşıyarak Eğitim sistemi ne yazık ki, AKP’nin yapboz tahtasına dönüştürüldü” dedi

Antalya – CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, eğitim programlarından “Evrim Teorisi’nin çıkarılmasını TBMM gündemine taşırken, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, düzenlemeyi “işlevsel bilgilerin ön plana çıkarılarak, konular arasında sadeleştirme/seyreltmenin yapılması” olarak açıkladı. Budak, “Eğitimden bilimsel düşüncenin dışlanması, AKP’nin kültürel iktidarı için. Bu adımlar geleceğimizde karanlık noktaları ve riskleri büyütecek” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’ın ders programlarında yapılan değişiklikler ve Evrim Teorisi’nin programdan çıkarılmasına ilişkin önergesini Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yanıtladı. Öğretim programlarının bilimsel gelişmeler doğrultusunda sürekli olarak güncellenmesi gerektiğini kaydeden Yılmaz, “Bilimsel gelişmeler ve eğitim bilimlerinde erişilen seviye doğrultusunda üç ana başlık öne çıkmaktadır; işlevsel bilgilerin ön plana çıkarılarak konular arasında sadeleştirme/seyreltmenin yapılması, uluslararası ve ulusal belgelerde tanımlanmış olan temel beceri ve yetkinliklerin öğrencilere kazandırılması ve öğrencilere değerler eğitiminin verilmesi” dedi.

BİLİMSEL DÜŞÜNCEYE TASFİYE
Bakan Yılmaz’ın yanıtını değerlendiren Çetin Osman Budak, “Milli olması gereken eğitim sistemi ne yazık ki, AKP’nin yapboz tahtasına dönüştürüldü. Adım adım akıldan, bilimden koparılıyor. Atatürk ile ilgili konuların azaltılması, Evrim Teorisi’nin çıkarılması, cihat kavramının programlara alınması gibi eğitim programlarında son yapılan düzenlemeler de bu sürecin bir parçası. Milli Eğitim Bakanı’nın eğitimde bilimsel düşüncenin dışlanmasını ‘sadeleştirme/seyreltme’ olarak açıklaması, dramatiktir. Seyreltme neden bilimsel konularda, Evrim Teorisi’nde oluyor? AKP Genel Başkanı’nın ‘kültürel iktidar’ açıklamaları dikkate alındığında, bu programlar kültürel iktidarı oluşturacak, parti devleti neslini yetiştirmek içindir. Ama bu yol, doğru bir yol değildir. Bugün gelişmiş ülkelere baktığınızda akıl ve bilimi temel aldıklarını, özgürlüğü esas aldıklarını görürsünüz. Bugün Türkiye, kan ve gözyaşının hiç dinmediği Ortadoğu bataklığına saplanmamışsa, bunda Cumhuriyet eğitiminin katkısı yadsınamaz. Çocuklarımıza, gençlerimize daha özgür bir ortamda daha nitelikli bir eğitim sağlayamadığımız sürece, ülkemizin geleceğinde karanlıkların, risklerin büyüyeceği açıktır. Bir an önce bundan geri dönülmelidir” diye konuştu.

Benzer Yazılar