MANŞET SOKAK

ÇGD Akdeniz’den Cumhuriyet Gazetesi’ne destek

Çağdaş Gazeteciler Derneği(ÇGD) Akdeniz Şubesi, bu sabah saatlerinde baskın yapılarak çalışanlarının ve yazarlarının gözaltına alındığı Cumhuriyet gazetesi için şube binasında basın toplantısı düzenledi.

Antalya Sokakları- Çağdaş Gazeteciler Derneği(ÇGD)  Akdeniz Şubesi, bu sabah saatlerinde baskın yapılarak çalışanlarının ve yazarlarının gözaltına alındığı Cumhuriyet gazetesi için şube binasında basın toplantısı düzenledi. Sendika, siyasi parti ve kitle örgütleri temsilcilerininde katılarak destek verdiği basın toplantısında açıklamayı şube başkanı Mustafa Sözen yaptı.

Mustafa Sözen, 15 Temmuz 2016’dan bu yana Türkiye’nin bir eşikten geçtiğini belirterek, “Bu eşik, yaşam hakkından sosyal haklara kadar evrensel değerlerin yok edildiği, faşizmi hakim kılma eşiğidir. Bunun en net göstergesi, Türkiye basınında her gün artarak devam eden baskı ve ‘yok etme’ politikalarıdır. Hafta sonunda yayınlanan KHK ile 2 haber ajansı, 3 dergi ve 10 gazete daha 15 Temmuz’dan bu yana kapatılan medya kuruluşlarının sayısı 170’i, cezaevindeki gazetecilerin sayısı 105’i, basın kartları iptal edilen gazetecilerin sayısı 777 bulurken, işinden olan gazetecilerin sayısı 2500’ü geçti. 777’i Kanun hükmünde kararnamelerle yine basın-yayın kuruluşlarını kapatan ‘tek adamcı’ anlayış bugün de Türkiye basınının çınarı Cumhuriyet Gazetesi’ne saldırmaya başladı” dedi.

“GÖZALTILAR CADI AVIDIR”
Cumhuriyet Gazetesi Yönetici ve yazarlarının “PKK/KCK ve FETÖ/PYD müzahir oldukları” gerekçesiyle gözaltına alınmasının “cadı avı” olduğunu belirten Mustafa Sözen sözlerine şöyle devam etti: ” Her gün yenisine şahit olduğumuz bu durum: İfade ettiğimiz üzere, özgür düşüncenin ve bu temeldeki bir toplumu ‘yok etme’ sürecinin inşasıdır. Topluma her gün kendi karanlığını dayatmaktan başka çaresi kalmamış olan AKP iktidarı, aydınlanmanın başladığı ilk saniyelerde yok olmaya mahkumdur. Cumhuriyet’in ışığını söndüreceğini zannedip körü körüne ‘karanlık’ diyenler, sabahın ilk saatlerinin korkusuyla doludur.”

“BASKIYA UĞRAYAN HER GAZETECİ VE KURUMLA DAYANIŞMA İÇİNDE OLACAĞIZ”
Demokrasi konusunda duyarlı çevreleri, medyaya ve ifade özgürlüğüne dönük baskılara karşı çıkmaya çağıran Mustafa Sözen,  “Cumhuriyet’i hedef alan operasyonu protesto ediyor, mesleğini yaparken baskıya uğrayan her gazeteci ve medya kurumuyla dayanışma içinde olacağımızı ilan ediyoruz. Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak her gün aydınlığın sözcüsü olan Cumhuriyet Gazetesi’nin yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmekten gurur duyuyor: Cumhuriyet Gazetesi’nin yönetici ve yazarlarının bir önce serbest kalması için mücadele etmeye kararlı olduğumuzu duyuruyoruz” sözleriyle açıklamayı sona erdirdi.

Açıklamanın ardından söz alan katılımcılar, medyaya ve ifade özgürlüğüne dönük baskıların ancak bir araya gelerek aşılacağını ve bu noktada gerekli adımların bir an önce atılmasının önemli olduğunu vurguladı. Katılımcıların katkılarının ardından basın toplantısı sona erdi.

 

Benzer Yazılar