MANŞET SOKAK

ÇGD Akdeniz’den Uğur Mumcu anması

Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şubesi, katledilişinin 24. Yılında Uğur Mumcu’yu andı. Gazeteci Evi’nde gerçekleşen anma etkinliğinde “Karlı Sokak” ve “Sansürsüz Gerçekler” belgeselleri gösterildi.

Antalya – Uğur Mumcu katledilişinin 24. Yılında ÇGD Akdeniz Şubesi tarafından gerçekleştirilen etkinlikle anıldı. Anma etkinliğinde konuşan ÇGD Akdeniz Şube Başkanı  Mustafa Sözen, Uğur Mumcu’nun günümüz gazeteciliğine bıraktığı araştırmacı kişiliği, cesur kalem emekçiliği ve fikir işçiliğinin; onurlu gazetecilik uğraşı verenlere örnek olmaya devam edeceğini belirtti. “Ülke siyasetinden cesaret almış yobaz terör çeteleri, düşünce, demokrasi ve gazeteci düşmanları sadece Uğur Mumcu’yu değil; araştırmacı, soruşturmacı, onurlu gazeteciliğin de tam kalbini bombalamıştı” şeklinde konuşan Mustafa Sözen,

Uğur Mumcu’nun katledilmesinde payı olan o dönemki ve devamındaki siyasi iktidarların katilleri bildikleri halde çözüm üretmediklerine vurgu yaptı.

16237754_1204643102976310_1451208734_n

 

Mustafa Sözen konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: “Devletin dehlizlerinde filizlenmiş karanlık ilişkileri, yolsuzlukları, cinayetleri, kendisi gibi faili belli meçhulleri, tarikatları, siyasetçileri, papaları, mafyaları, ağcaları, Suudi kökenli rabıtaları ve dahası 24 yıl sonra Türkiye halklarını; 15 yıllık suç dosyasını kapatma telaşıyla karanlık bir dikta rejimine sürükleyenleri, ta o zamanlar hukukçu kimliğiyle yoğurduğu güçlü gazetecilik birikimi ve fikirleriyle ürkütmüştü. Uğur Mumcu’nun katledilmesinde payı olan o dönemki ve devamındaki siyasi iktidarlar katilleri bildikleri halde çözüm üretmedikleri için verdikleri “namus borcu tuğlalarının” altında ezilmişlerdir”

Uğur Mumcu’nun gazetecilere örnek olmaya devam edeceğini belirten Mustafa Sözen konuşmasını şöyle sonlandırdı. “Bu ülkenin zalimlere boyun eğmeyen, biat etmeyen onurlu gazetecileri, demokrasinin vazgeçilmezi olan düşünce ve basın özgürlüğü mücadelesini her koşulda sürdürecektir

Benzer Yazılar