EMEK MANŞET SOKAK

ÇHD, avukat Özden Saldıran’ın 18 gündür gözaltında olmasını protesto etti

Antalya Adliyesi 1. katındaki Avukat Lokal’inde toplanıp daha sonra ellerindeki pankart ve dövizlerle slogan atarak adliye bahçesine inen avukatlar, Özden Saldıran’ın bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

“15’İNCİ GÜNÜNDE HALEN İFADESİ ALINMAMIŞ”
ÇHD  adına açıklama yapan ÇHD Antalya Şube Başkanı Deniz Yıldırım, şöyle konuştu: “Kitlesel avukat operasyonunun ardından, meslektaşlarımıza ve mesleğimize yönelik hukuk dışı saldırılar, avukatları birer-ikişer gözaltına alma şeklinde devam etmektedir. Mesleki faaliyetlerimizden suç delili yaratılmaya çalışılmakta, müvekkil-avukat ilişkilerinin gizliliği ilkesi çiğnenmekte, avukatlığını yaptığımız dosyalardan örnekler alınmaktadır. Özden Saldıran arkadaşımızın bugün gözaltı süresi 15’inci günündedir ve halen ifadesi alınmamış, ne ile suçlandığı belli değildir. OHAL’de çıkarılan 667 sayılı KHK ya dayanılarak yapılan bu gözaltı uzatması mevzuata ve AİHS ilkelerine aykırıdır. Kabul edilmesi mümkün değildir. Antalya’da bu kadar uzun süren bir avukat gözaltısı şimdiye kadar olmamıştır.”

“YASADIŞI UYGULAMALAR VAR”
‘Avukatlık mesleğinin yürütme organının baskı ve denetiminden ve her türlü endişeden uzak tutulması gerektiğini’ belirten Deniz Yıldırım, “Ülkemizde avukatlar insan hakları ihlallerinin mağduru durumuna getirilmiştir. Darbecilere karşı mücadele gerekçesiyle başlayan OHAL süreci, ne yazık ki başarılı bir darbenin bile yapamayacağı bir şekilde, hak ve özgürlüklerin sınırsız şekilde çiğnenmesine dönüşmüş bulunuyor” dedi.
Özden Saldıran’ın 28 Ekim günü Belek Polis Merkezi’ne sevk edildiğini de belirten Deniz Yıldırım, burada yasa dışı uygulamalar olduğunu bildirdi. Deniz Yıldırım, “Diabet ve tansiyon hastası olan meslektaşımız Özden Saldıran arkadaşımız yargı önüne çıkarılıncaya kadar, sokaklarda olacağız. Bürosunda, evinde arama yapılmış bir avukatın, 5 günlük avukat kısıtlamasıyla emniyette tutulmasını kabul etmiyoruz” dedi.

Benzer Yazılar