MANŞET POLİTİKA SOKAK

Oluç, kongrede konuştu: ” Boyun eğmeyeceğiz, dik duracağız”

HDP Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Ya baş eğecekler ya da baş verecekler’ sözlerini hatırlatarak, “Hayır boyun eğmeyeceğiz. Dik duracağız, demokratik siyasi mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

HDP Antalya 1’inci olağanüstü kongresi Kepez İlçesi’ndeki bir düğün salonunda yapıldı. İl Eşbaşkanlığı’na İhsan Nergis ve Songül Şarklı’nın tek listeyle aday olduğu kongreye HDP Mardin Milletvekili Erol Dora ve HDP Parti Meclis üyeleri ve kongre delegeleri katıldı.

antalya-hdp-li-oluc-hayir-boyun-egmeyecegiz-8342638_x_oKongrede konuşan HDP Genel Başkan Yardımcısı ve PM üyesi Oluç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Ya baş eğecekler ya da baş verecekler’ açıklamasını hatırlatarak, “Hayır boyun eğmeyeceğiz. Dik duracağız, demokratik siyasi mücadelemizi sürdüreceğiz. Nasıl 7 Haziran’da Tayyip Erdoğan’ın iktidarını alaşağı ettiysek demokratik siyasi mücadeleyi büyüterek bir kez daha boyun eğmeden onları devireceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AkP iktidarına karşı mücadele etmenin ‘vatana ihanet’ olarak görülemeyeceğini söyleyen Oluç, “Vatan, Tayyip Erdoğan ve AKP iktidarı değildir. Vatan, bu topraklar üzerinde yaşayanlarını ortak iradesidir. Yaptığınız, zulme ve baskıya karşı dik duruş, ihanet değil, demokratik siyasettir” dedi.

Bu mücadelenin dünya tarafından da algılanmaya başlandığını kaydeden Saruhan Oluç, bunun karşısında hem içeride hem de dışarıda savaşan bir iktidar olduğunu belirtti.

“Zulümle abat olamazsınız. Er ya da geç bu zulmünüz yıkılacak” diyerek konuşmasına devam eden Oluç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cizre, Sur ve Nusaybin’le ilgili sivil toplum örgütlerinin hazırladığı raporlara ilişkin eleştirilerini hatırlattı. Oluç, “Size karşı rapor yayımlıyorlar. Kürdistan coğrafyasında insanlık suçu işliyorsunuz. Bu insanlık suçu sonunda yargılanacaksınız” diye konuştu.

Bunun karşısında yine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından vatandaşlıktan atılmakla tehdit edildiklerini belirten Oluç, “Hiçbirimizi atamazsınız. Bu tehditleriniz boş. Vatandaşlıktan atsanız da her yerde bunları anlatacağız” dedi.

Benzer Yazılar