DOĞA MANŞET SOKAK

Danıştay’ın ‘Yapılamaz’ dediği HES’e dördüncü başvuru

Antalya Alakır Nehri üzerinde Danıştay’ın ‘Kesinlikle HES yapılamaz’ dediği bölgeye, şirket HES için dördüncü başvuruyu yaptı. Çevreciler protesto etti.

Antalya –  Alakır Nehri üzerinde HES yapılması için verilen 3 ÇED raporunu mahkemeye taşıyarak, 3 kez iptal ettiren yaşam savunucuları, Reis Grubu’nun HES yapabilmek için yeniden yaptığı başvuruyu değerlendiren Tabiat Koruma Kurulu’nun önünde basın açıklaması yaptı. Alakır Nehri Kardeşliği tarafından yapılan açıklamada, “Açtığımız davalar sonucunda tam üç kere ÇED raporu mahkeme tarafından iptal edilen, hatta Danıştay’ın hakkında ‘Kesinlikle HES yapılamaz’ hükmü bulunan, koruma alanı sınırları içindeki Dereköy HES projesi için Reis şirketinin yaptığı dördüncü başvuru bugün Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nda birazdan görüşülecek” denilerek, mahkeme kararlarının uygulanması istendi.

ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ
Açıklamanın devamında “Reis şirketinin Dereköy HES projesi ile suyunu almak istediği nehir yatağında dünyada sadece Alakır Nehri’nde yaşayan bir alabalık türü olan Alakır Alası yaşamaktadır. O bölgede Alakır Nehri’nin akışının sağladığı mikro iklim sayesinde dünyada sadece orada var olan Alakır Gelinciği vardır” ifadesi kullanıldı. Şirkete ait Dereköy HES projesi başvurusunun reddedilmesini isteyen yaşam savunucuları, “Yapılması öngörülen bu HES projesinin kapasitesi bir alışveriş merkezinin dahi elektriğini karşılayamayacak kadardır. Üç beş ampullük enerji ve birkaç kişinin menfaati için hepimizin ortak değerlerinin göz göre göre yok edilmesine asla izin vermeyeceğiz” dedi.

Benzer Yazılar