KADIN SOKAK YAŞAM

Deniz Aktaş’ın ilk duruşması görüldü: “Göz göre göre katledildi”

Antalya – Polisin kapıda katili ikna etmeye çalışıp, müdahale etmemesi sonucunda öldürülen Deniz Aktaş’ın ilk duruşması bugün görüldü.Katilin Tutuklu yargılanmasına devam edilerek ertelenirken, Antalya Kadın Platformu ve Kadın Cinayetlerini Durdurağız Platform’larından kadınlar dava sonrasında basın açıklaması yaptılar.

Açıklamada Deniz’in polis kapıdayken katledilmesine vurgu yapılarak , “Bizler erkek yargınızdan katillerin hesabını beklerken, devlet kurumlarının zaten görevleri olan eylem ve işlemleri yapması için de mücadele vermek zorunda kalıyoruz” ifadelerine yer verildi.

11541289_10203108185704076_676051587_n “Kanaatimizce Deniz’in ölümüne giden yolda ihmali bulunan kolluk görevlileri hakkındaki soruşturma tam ve etkin şekilde yapılmamıştır” denilerek polislerin bu durumu ciddiye almadıkları ifade edildi. “İhbar içerikleri ve katilin bir kısım görevlice bilinen önceki adli geçmişi gözönüne alındığında, uzun süre kapıyı açması için iknaya çalışan polislerin “suçüstü” olduğu ve sonucu aşikar olan bir olayda hareketsiz kaldıkları bizim için tartışmasızdır” idenilerek görevlililerin olay günü aldıkları tutuma tepki gösterildi.

KATİLLER CESARET ALIYOR

“Yapılan yardım çağrı ve istihbaratına rağmen, göz göre göre geldiği bu olayda dahi görevlililerin sorumluluğunun etkin şekiilde soruşturulmaması , olası kadın katillerinin bundan cesaret almasına ve yardım çığlığına yanıt alamayan daha pek çok kadının katiline zemin hazırlayacaktır” denilerek “Biz Kadın Hakları Savunucuları yılmayacağız, yorulmaycağız, katillerin de erkek adaletin de peşini bırakmayacağız” ifadelerine yer verildi.

Benzer Yazılar