EĞİTİM

Eğitim Sen: Sınavların öne çekilmesi kaygıyı arttıracak

Antalya Sokakları- Korona virüsü salgınına karşı alınan tedbirlerin gözden geçirildiği Kabine toplantısında YKS ve LGS tarihinin erkene çekilmesi kararından sonra Antalya Eğitim Sen’den açıklama geldi.

Antalya Eğitim Sen Şube Başkanı Nurettin Sönmez tarafından yapılan açıklamada, ”Salgın tehlikesinin geçtiği bilim insanları tarafından bilimsel verilerle açıklanmadan okulların açılmasının, sınavların erken tarihe çekilmesinin hem sağlık açısından hem de öğrencilerin motivasyonu açısından sorunlar doğuracağı ortadadır.”denildi.

Pandemi sürecinde zaten kaygılı olan öğrencilerin olduğunu belirten Nurettin Sönmez, sınavların erkene alınması ile öğrencilerin kaygılarının daha da artacağını ve bu durumun başarıyı olumsuz yönde etkileyeceğinin vurgusu yaptı.

İKTİDAR, YURTTAŞLARIN YAŞAM HAKKINI YOK SAYMIŞTIR

Alınan kararın eğitim bilimi açısından izah edilemez olduğunu söyleyen Nurettin Sönmez,”Görüyoruz ki iktidar başta turizm şirketlerinin, sermaye gruplarının, özel okul sahiplerinin talepleri doğrultusunda karar vermiş, öğrencilerin, eğitim ve bilim emekçilerinin, yurttaşların yaşam hakkını yok saymıştır.”dedi.

UZAKTAN EĞİTİMDE EŞİTSİZLİK DAHA DA DERİNLEŞMİŞTİR

Nurettin Sönmez, uzaktan eğitimdeki eşitsizliğin giderek büyüdüğü bu süreçte ”Özellikle sınavlara hazırlanan öğrencilerimiz bu süreçten çok daha olumsuz etkilendiler. Örneğin özel okullar sistemli bir şekilde  online ders yapıyorken, her türlü materyale ulaşabiliyorken kamu okullarındaki öğrenciler bu olanakları bulamadılar. Millî Eğitim Bakanlığının paylaştığı verilerde kamu okulları arasında da ciddi eşitsizliklerin yaşandığı görülmektedir. Kırsal kesimdeki öğrenciler uzaktan eğitime neredeyse hiç ulaşamadı. Fiziksel engelli, özel eğitim gereksinimi olan, anadili Türkçe olmayan öğrencilerde bu süreçte uzaktan eğitime erişemedi ve onlar için de büyük bir eşitsizlik ortaya çıkmış oldu. İktidarın bu süreçteki görevi bu eşitsizliği ortadan kaldıracak adımlar atmak olması gerekirken üniversite giriş sınavını öne çekerek kaygıyı, kaosu daha da artırmak olmuştur.” dedi.

SINAVA GİRECEK ÖĞRENCİ SAYISI YÜZDE ELLİ ARTTI  

4+4+4 eğitim sisteminin 8’inci yılı olması nedeniyle öğrenci sayısında artış olacağını belirten Nurettin Sönmez,”Ebeveynleriyle birlikte düşündüğümüzde milyonlarca insan aynı anda sokağa çıkacak, toplu taşıma araçlarını kullanacak. Bilimsel olarak bu tehlike ortadan kalkmadığı sürece tedbirlerin azaltılması, insanların sokağa çıkması riski arttıracaktır. İkinci dalga uyarıları yapılıyorken bu kararlar alınmamalı.”dedi.

ALINAN KARARLAR BİLİMSEL VERİLERLE AÇIKLANMALIDIR

Hiçbir şeyin öğrencilerin yaşam hakkından ve geleceğinden önemli olmadığının vurgulandığı açıklamada ”Eğitim Sen salgının ilk gününden itibaren eğitim konusunda bilim kurulu oluşturulmasını talep etmiştir. Fakat bu talep gerçekleştirilmemiştir. Henüz tehlike geçmemişken, sadece iktidarın ekonomik ve siyasal kaygılarından doğru kararların alınması milyonlarca çocuğumuzun, gencimizin geleceğiyle oynamak olur. Eğer bu karar Bilim Kurulunun kararı ise  bize bunu bilimsel verilerle açıklamak zorundalar. Hangi bilimsel veriler ve tespitler üzerinden böyle bir görüş belirtiyor bunu tüm öğrencilere, velilere açıklamak zorundalar.”denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni sınav tarihlerini açıklamasının ardından Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk LGS’de alınacak tedbirleri duyurdu. Buna göre her öğrenci kendi okulunda sınava girecek, veliler okul bahçesine alınmayacak, öğrencilere maske ve dezenfektan verilecek.

Benzer Yazılar