GENÇLİK SOKAK

Emniyette işkence gören üniversiteli tutuklandı

Antalya – Antalya’da 3 gün önce gözaltına alınan ve emniyette yapılan işkenceden dolayı vücudunda onlarca kırık ve morluk oluşan Akdeniz Üniversitesi öğrencisi Abdülillah Turan çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Antalya’da 19 Ocak günü Kepez’e bağlı Güneş Mahallesi’nde Kürt illerindeki operasyonlara dikkat çekmek için yapılan eyleme katılan ve o günden beri haber alınamadıktan sonra bugün gözaltında olduğu öğrenilen Akdeniz Üniversitesi Öğrencisi Abdülillah Turan, gözaltında gördüğü ağır işkenceden dolayı vücudunda oluşan kırık ve yaralar nedeniyle kaldırıldığı Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki tedavisinin ardından adliyeye sevk edildi. Savcılığın tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk ettiği Turan “toplantı gösteri yürüyüşünde yüzünü gizlemek”, “Örgüte üye olmak” gerekçesiyle tutuklanarak Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

ELBİSE BENZİYOR DİYE GÖZALTINA ALINDI

Polis ifadesinde Turan’ın kargaşa esnasında polisten kaçarak boş bir inşaata girdiği ve inşaatın birinci katından düşerek yaralandığı iddiası yer almasına rağmen Turan’la görüşen Avukat Hakan Evcin olayın polislerin anlattığı gibi olmadığını söyledi. Turan’ın polis tarafından otobüs durağında gözaltına alındığını, daha sonra Kepez İlçe Polis Karakolu’na götürüldüğünü belirten Evcin, burada yapılan işkence sonucu vücudunun bir çok yerinde kırık ve yara oluştuğunu aktardı. Evcin, Turan’ın yaşadıklarını şöyle anlattığını aktardı: “Ben olay günü Kepez’de bulunuyordum. Çatışma çıkması üzerine ben de eve dönmek için otobüs durağına gittim. O esnada polis ‘Senin elbisen olaydaki birinin elbisesine benziyor’ diye beni gözaltına aldı. Gözaltına alındığım esnada polisin kolumu kıvırarak beni arabaya sert bir şekilde bindirmeye çalışmasıyla kolum kırıldı. Daha sonra karakola götürdüler ve karakolun koridorunda darp etmeye başladılar.”

‘İŞKENCE SONRASI MORGDA YATIRILDI’
Turan’ın emniyette gördüğü işkenceden dolayı vücudunun her yerinde yara olduğunu aktaran Evcin, Turan’ın ifadede polislerin karakolda üzerine çıktığını söylediğini belirtti. Evcin ayrıca “Turan’ın vücudunun her yerinde, kollarında, ayaklarında, karnında hatta kulaklarının arkasında bile yara izleri var. Bu yaraların düşmeden kaynaklı olduğuna kesinlikle inanmıyoruz” dedi.

Evcin, emniyette yapılan işkenceden sonra Turan’ın Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirildiğini, burada doktor kontrolünü beklerken morga konulduğunu belirtti.

Evcin, işkenceci polislerden şikayetçi olduklarını da ekledi.

Kaynak: DİHA

Benzer Yazılar