SOKAK

Emniyetten G-20 için skandal talep

Antalya Barosu Başkanı Alper Tunga Bacanlı, Emniyet’in “G-20 Liderler Zirvesi” öncesi gözaltı hazırlığı yaptığını belirtip resmi yazıyla avukat talep edilmesine yanıt verdi.

Odatv.com’un haberine göre Serik İlçe Emniyet Müdürlüğü, 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan G-20 Liderler Zirvesi’ne ilişkin Antalya Barosu’na 14 Ekim 2015’te bir resmi yazı yazdı. Emniyet resmi yazısında, o gün eylemler yapılacağını ve gözaltı yapacaklarını öne sürüp avukatların hazır olmasını istedi. Emniyet’in bu talebinin hukuksuz olduğunu resmi yanıtında belirten Antalya Barosu Başkanı Alper Tunga Bacanlı, polislere hukuk dersi verdi.

“MUHTEMEL YASADIŞI TOPLUMSAL OLAYLARA KATILMALARI VE…”

Antalya Barosu Başkanı Alper Tunga Bacanlı yanıt yazısında Emniyet’in hukuksuz talebini şöyle aktardı:

“Yazınızda ülkemizin üstlenmiş olduğu G-20 dönem başkanlığı çerçevesinde 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Liderler Zirvesi hazırlıkları kapsamında, 09-18 Kasım 2015 tarihleri arasında ilimize gelebilecek yerli ve yabancı protestocuların muhtemel yasadışı toplumsal olaylara katılmaları ve gözaltına alınmaları nedeniyle, Başkanlığınızdan gözaltına alınan şahısların ifade işlemleri sırasında yeteri miktarda avukatın 24 saat esasına hazır bulundurulması talep edildi.”

“SAVUNMA BAĞIMSIZLIĞINA AYKIRILIK TEŞKİL ETTİĞİNDEN…”

Başkan Bacanlı, Emniyet’in hukuksuzluğunu şu sözlerle ifade eti:

“1136 sayılı Avukatlık Kanunu’na bağlı avukatların gözaltı merkezinde hazır bulundurulması savunma bağımsızlığına aykırılık teşkil ettiğinden, İlçe Emniyet Müdürlüklerine CMK atamalarında kullanılan ve baromuz web sayfasında bulunan Baro Net sisteminden avukat talep edilmesi halinde söz konusu görevlendirilmenin yapılacağı ve konuya ilişkin avukatlarımıza da gerekli bilgilendirmelerin yapıldığı hususunu bilgilerinize rica ederim.”

İşte Antalya Barosu Başkanı Alper Tunga Bacanlı’nın Emniyet’e gönderdiği yanıt yazısı:

FDGD

Benzer Yazılar