MANŞET SOKAK YAŞAM

Engelli park yerlerini işgal eden 2 bin 362 sürücüye ceza

Antalya – Emniyet Müdürlüğü trafik ekipleri, bu yılın ilk 7 ayında, engelliler için ayrılan park yerlerini işgal eden 2 bin 362 sürücüye, toplam 508 bin 136 TL ceza kesti.

Engellilerin kullandığı araç plakalarındaki engelli işaretinin kaldırılması sonrası, söz konusu park alanları, diğer sürücüler tarafından sıkça kullanılmaya başlandı. Geçen yıl engelli araç park yerini ihlal eden 841 sürücüye 182 bin TL, bu yılın 7 ayında ise 2 bin 362 sürücüye 508 bin TL ceza uygulandı. Engelli park ihlalinin ceza tutarı ise 2 bin 16 TL.

Antalya Emniyet Müdürlüğü Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Nurettin Şengün, Konyaaltı Sahili’ndeki yeni düzenleme sonrasında engellilere yönelik plaj ve özel park alanları yapıldığını belirterek, “Ancak buraları, engelliler gibi engelsiz sürücülerin de kullandığını görmekteyiz. Plakalardan engelli işareti zorunluluğu kaldırıldığı için burada bir karışıklık var. Plakada engelli işareti yok ama sorgulamada engelliye ait olduğunu görebiliyoruz. Engelli bir sürücü de olsa dışarıdan baktığınızda anlaşılamıyor. Vatandaşta da bir algı var ve plakada işareti görmeyince ‘Engelsizler de kullanabiliyor’ diye düşünüp araçlarını koyabiliyor diye konuştu.”

ARAÇLARI KOYARAK ENGEL YARATMIŞ OLUYORLAR
Engellilere ait yerlere park edilmesinin ciddi saygısızlık olduğunu belirten Şengün, “Bir medeniyet ölçüsü. Dünyanın hiçbir yerinde bu tür yerlere engelsiz sürücülerin park ettiğini görmeyiz. Ama maalesef biz de park yeri olmamasından kaynaklı sürücüler park edebiliyor. Çok yanlış, olmaması gerekir. Vatandaşlarımızın engelli sürücülere engel olmaması gerekir. Aslında buraya araçlarını koyarak, kendileri engel yaratmış oluyor” dedi.

TRAFİK CEZALARI SİGORTA PRİMİNE YANSIYACAK
Nurettin Şengün, nisan ayında yapılan ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle, sigorta primlerine sürücünün ihlal ettiği kusurların da etki edeceğine dikkat çekerek, “Artık sadece polisin yazdığı cezayla kalmayacak, ihlal edilen maddeye göre sigorta primleri de artmış olacak. Bu çok önemli bir düzenleme ve çok kısa süre sonra artık sürücüler ihlal ettiği kusurlardan dolayı fazla sigorta ücreti ödeyecek. Bu da trafik kazaları ve ihlallerin önlenmesi için çok önemli bir adım” diye konuştu.

Benzer Yazılar