EMEK KADIN MANŞET SOKAK

Ev işçisinin geçirdiği kaza, iş kazası sayılmadı

Temizlik için gittiği evde camları silerken 3’üncü kattan düşerek yaralanan Minire İnal’ın geçirdiği kaza Muratpaşa SGM’ye göre iş kazası olarak görülmedi.

Antalya Sokakları – Temizlik için gittiği evde camları silerken 3’üncü kattan düşerek yaralanan Minire İnal’ın, işçi olduğunu kanıtlamak için Muratpaşa SGM’ye şikayet geçtiğimiz hafta tebliğ edildi.

Şikayetten 4 yıl sonra gelen kararda Minire’nin ev işçiliği yaparken geçirdiği kaza, iş kazası olarak tespit edilmedi. Bu karara karşı bir açıklama yapan Minire İnal ve İmece ev işçileri sendikası temsilcileri; kararın hatalı olduğunu ve yine 2013 yılında İstanbul’da cam silerken düşerek hayatını kaybeden Fatma Aldal davasından bu yana İş müfettişlerin ev işçilerinin çalışırken yaşadıkları kazaları iş kazası olarak tespit ettiklerini beyan ederek, Muratpaşa SGM yazısına karşı itiraz dilekçesi verdiklerini beyan ettiler.

“SGM’NİN TESPİTİ HATALI”
1 gün dahi çalışan bir işçinin 5510 sayılı yasa kapsamında sigortalı sayıldığının ve aynı yasanın 13. Maddesine göre sigortalının çalışırken geçirdiği her türlü kazanın iş kazası olduğunun altını çizen Minire İnal, aynı evde haftada 2 gün çalışarak süreklilik kriterini de tamamladığını ama buna rağmen Muratpaşa SGM’nin tespitinin hatalı olduğunu belirtti ve yaptığı itirazın takipçisi olacağını ifade etti.

Benzer Yazılar