Foto Galeri MANŞET SOKAK

Direnişin üçüncü yılında: Antalya Gezi Direnişi

Gezi Parkı ile başlayıp tüm yurda yayılan Gezi Direnişi’nin 3. yıldında, Antalya Gezi Direnişi

Antalya Sokakları – İstanbul Gezi Parkı’na Topçu Kışlası yapılması için alana dozerlerin girmesiyle başlayan ve tüm yurda yayılan Gezi Direnişi’nin 3. yılında, Antalya Gezi Direnişi’ni sizler için derledik.

31 Mayıs 2013

İstanbul Gezi Parkı’ndaki ağaçların dozerlerle kesilmesini engellemek için 27 Mayıs’ta başlayan direniş 31 Mayıs gecesi tüm yurda yayıldı. Bir çok ilde kent merkezlerinde toplanan insanlar Gezi parkındaki direnişine destek verdi. Antalya’da da  31 Mayıs akşamı kent merkezinde bulunan Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan kitle daha sonra buradan Çallı’da bulunan AKP  il binasına yürüyecekti.

31 Mayıs’ı 1 Haziran’a bağlayan gece Cumhuriyet Meydanı’nda çoğunluğu gençlerden oluşan kitlenin oturma eylemi kentin ilk eylemi oldu. Ardından AKP il binasına yürüyen protestocular polis saldırısına uğradı. O gece yaşanan çatışmalarda 35 kişi gözaltına alındı.

1 Haziran 2013

Türkiye genelinden yapılan çağrılara Antalya da eklendi. Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri çağrısıyla Güllük Aydın Kanza Parkı’ndan toplanan yüzlerce Antalyalı buradan 17 yıldır yasaklı olan Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Akşam saatlerinde on binlerce kişi Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı.

Türkiye çapında olduğu gibi Antalyalıların da tepkisi AKP il binasına yöneldi. Antalya’nın çeşitli yerin AKP İl binasına yürüyen binlerce insan engellenemedi ve bina çevresindeki tüm yollardan AKP binasına yürüdü. AKP binasının üzerinde bulunduğu Antalya Çevre yolu protestocular tarafından işgal edilmişti. Artan polis şiddeti ve çevre sakinlerinin direnişçilere olan desteği ile Çallı direnişi sabah saatlerine kadar binlerce kişinin katılımıyla sürdü.

2 Haziran 2013

Polis şiddetinin artması sonucu, Türkiye genelinden ölüm haberleri gelirken, Antalya’da yaşanan yaralanmalar halkın öfkesini arttırdı. 2 Haziran günü daha erken saatlerde Çallı’ya yürüyen binler burada polise direndi. Polis dağıtamadığı direnişçilere silah kullandı. Çallı ile sınırlı kalmayan yürüyüşler, Meltem, Lara, Konyaaltı gibi Antalya’nın dört bir yanına yayıldı.

3 Haziran 2013

Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin çağrısıyla Yakut Çarşı’da toplanan üniversiteliler kampüs içerisinde polis tarafından engellendi. Oturma eyleminin ardından kitlenin artması sonucu barikat açıldı ve üniversiteliler Akdeniz Üniversitesi’nden kent merkezine yürüdü.

Antalya Gezi Direnişi Cumhuriyet Meydanı’nda çadırların kurulmasıyla haftalarca sürdü. Bu zaman içerisinde konserler, gösteriler, protestolar ve forumlar düzenlendi. Her akşam binlerce insanın etkinliklere katılımıyla süren çadırlı direniş Haziran sonlarında sona erdirildi.

Polis saldırılarında bir çok kişi yaralanırken, Vedat Oğuz isimli  18 yaşındaki bir genç gözüne isabet eden gaz bombasıyla kör olmuş,  müzisyen Mustafa Düştegör ve bir çok kişi işkenceye uğramıştı.

Antalya Gezi Direnişi sonrası 157 sayfalık iddianamede 170 kişi hakkında dava açıldı. Hakkında dava açılanlar içerisinde çok sayıda üniversite öğrencisi, genç işçi ve 1990 yılı sonrasında doğanları yer aldı. Ceza ertelemesi, para cezasına çevirme, denetimli serbestlik gibi kimi uygulamalarla davalar sonuçlandı

Hazırlayan: Antalya Sokakları

Katkı ve görüşlerinizi  iletisim@antalyasokaklari.com veya facebook‘tan bize iletebilirsiniz.

 

Benzer Yazılar