POLİTİKA SOKAK

HDP’den 101.Yılında Ermeni Soykırımı Anması

24 Nisan 1915 Ermeni Soykırımı 101. yıldönümünde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya İl Örgütü’nün düzenlediği etkinlikle anıldı.

Antalya – Halkların Demokratik Partisi Antalya İl Örgütü 24 Nisan 1915’te sürgüne gönderilmek üzere Harbiye karakolunda hapsedilen ve birçoğu hayatını kaybeden Ermeni aydın, düşünür, kanaat önderi, sanatçı ve zanaatkarı katledilişinin 101. yıldönümünde yaptığı basın toplantısı ve sinevizyon gösterimi ile andı.

HDP adına basın açıklamasını yapan Songül Şarklı, 1880’lerde başlayan bütün katliamlar, soysürümlerin bütünlüklü yok edişin hazırlıkları oluşturduğunu söyledi. Tarihte katili, soykırımı övenin bugün de aynı şeyleri yapacağını ilan ettiğini belirten Şarklı “Türkiye Cumhuriyeti tarihi de Osmanlı’dan devraldığı bu zihniyeti kesintisiz biçimde sürdürmüş; Cumhuriyet hükümetleri yüzleşilmemiş ve inkar edilmiş 1915 soykırım mirasını Dersim’den, Maraş’a; Cizre’den Sivas katliamlarına değin farklı hükümetler eliyle yeniden ve yeniden uygulamakta bir beis görmemiştir. Yerlerinden yurtlarından edilerek bu topraklardan koparılan, köksüzleştirilen, yoksullaştırılan, tarihsizleştirilen, belleksizleştirilen, unutturulmaya çalışılan; aynı zamanda kültürel bir soykırıma da uğratılan Asuri-Süryani- Keldani, Nasturi, Pontus ve Anadolu Rum, Ezidi halklarının yaşadıklarının benzerleri emperyalistlerce ve Türkiye Cumhuriyeti’nin AKP hükümeti eliyle Ortadoğu’nun başka halklarına yaşatılmaya devam etmektedir.” dedi.

13076549_516590498542783_5593223405637101534_n

YAŞASIN HALKLARIN MÜCADELESİ

100 yıl önce yaşanan soykırım ile Roboski de 34 sivilin katledilişinde devletin tutumunun aynı olduğunu vurgulayan Şarklı “90’lı yıllar boyunca katledilenlerin bedenleri bugün asit kuyularından çıkarılırken, 100 yıl önce yaşatılan soykırımın inkar edilmesi de giderek güçleşmekte, mızrak çuvala sığmamaktadır. Başta Türkiye ve Ortadoğu’da olmak üzere tüm dünyada, bu topraklarda uygulanan soykırımlar kabul ve mahkum edilmektedir. Bunun yanı sıra katliamlar bugün de en kötü biçimleriyle Cizre’de, Sur’da, Nusaybin’de, Gever’de yapılmaya çalışılmaktadır.Dönemin ve bugünün emperyalistlerine ve onların işbirlikçisi bugün de Kürdistan’da halkı katleden devlet, hala soykırımcı ve sömürgeci politikaları devam ettiren yerli hükümetlere karşı ‘Yaşasın halkların birlikte mücadelesi’ şiarımızı tekrar ve tekrar yükseltiyoruz.” dedi.

sk

Benzer Yazılar