DOĞA SOKAK

Yeni yıla koy yağmasıyla girdiler

Antalya – Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan 3. Derece doğal sit alanı statüsündeki İnceboğaz Plajı’na iş makinası sokup doğal kayalar parçalanarak duvar örülmesi tepkilere neden oldu. Büfe olarak işletilen alanın çevresinde ve doğal plajda yapılan uygulama konusunda Kaş Belediyesi Başkanlığı’na dilekçe veren meclis üyeleri, izinsiz yapıldığı öne sürülen çalışma hakkında bilgi verilmesini talep etti. İnceboğaz bölgesinde iki yıldır süren doğal kıyı tahribatı, Türkiye’nin en önemli doğa turizmi merkezlerinden biri olarak bilinen Kaş’ın bu özelliğini yok etmesinden endişe ediliyor.

Bozulmamış doğal ve tarihi dokusuyla Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Kaş, son yıllarda birbiri ardına yaşanan kıyı tahribatı ve betonlaşma tehlikesiyle karşı karşıya. 3. Derece doğal sit alanı olan, bir kısmı lüks oteller ve villalarla kaplı Çukurbağ Yarımadası’nda bulunan İnceboğaz Plajı’nda yapılan düzenleme çalışması ise bunun son örneği. İmar ve ihale kanuna aykırı şekilde yapıldığı öne sürülen uygulama tepki çekti.

12439133_810932032365600_3234598306606122057_nYENİ YILA KOY YAĞMASIYLA GİRDİLER
Yeni yıla İnceboğaz’a sokulan iş makinesinin sesiyle giren Kaşlılar, gördükleri manzara karşısında şaşkına döndüler. Plajda büfe olarak işletilen mekanın çevresinde başlatılan inşaat çalışması sırasında, doğal kayalar parçalanıp geniş bir alan duvarla çervrilerek doğal yapı tahrip edildi. Doğal sit alanı olan plajdaki çalışmayla ilgili yasal izin olup olmadığını araştıran Kaşlı doğaseverler, belediye ve orman müdürlüğüne başvurmaya hazırlanırken, CHP’li 10 Meclis Üyesi önceki gün gerçekleştirilen meclis toplantısında konuyu gündeme taşıdı. Kaş Belediye Başkanlığı’ndan konu hakkında bilgi isteyen meclis üyeleri, bölgedeki basit tadilat ve ruhsatsız çalışmalar hakkında yasal işlem yapılıp yapılamadığının açıklanmasını talep ettiler.

TAHRİBAT 6 METREKARELİK BÜFE RUHSATIYLA YAPILDI İDDİASI
Söz konusu bölgeyle ilgili 25 binlik imar planı henüz yürürlüğe girmediği için kıyı kenar çizgisi de belirlenmedi. Kaşlı turizmciler ve demokratik kitle örgütleri, bölgeyi betonlaşmaya açtığı gerekçesiyle 25 binlik imar planını yargıya taşıdı. İnceboğaz’ın dokusunu telafisi olanaksız biçimde bozan uygulamanın 6 metrekarelik büfe ruhsatı kapsamında ve yasa dışı biçimde yapıldığı öne sürülüyor. Kaş Belediyesi’nin 2012 yılında kiraya verdiği İnceboğaz’daki alanın yalnızca ‘büfe’ ruhsatı bulunurken, bunun dışında alanda herhangi bir tasarrufta bulunulamayacağı belirtiliyor.

RESMİ BAŞVURU YOK
Kaş’ta tepkilere neden olan İnceboğaz’daki yapılaşma hakkında Antalya Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’na bir başvuru yapılıp yapılmadığı ise henüz bilinmiyor. Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz yetkililerden edindiğimiz bilgilere göre bu alanla ilgili resmi bir başvurunun yapılmadığı öğrenildi.

AV. TUNCAY KOÇ: ‘YASA DIŞI İŞLEMLER DERHAL DURDURULMALI’
Çevre ihlallerine karşı açtığı davalarla tanınan Av. Tuncay Koç, 3. Derece doğal sit alanı olan söz konusu arazinin mülkiyetinin Orman Genel Müdürlüğüne ait olduğunu belirterek, “Herhangi bir izin alınmadan ve planı olmadan yapılan yapılar kanun dışı ve doğal dokuyu tahrip eden niteliktedir. Orman Müdürlüğü ve Kaş Belediyesi’nin derhal harekete geçerek yasa dışı işlemleri durdurması gerekir. Kaş, bir yıldır yoğun bir saldırı altındadır. İçişleri Bakanlığı’nın ‘burada neler oluyor?’ diye müfettiş yollaması gerekir” görüşünü dile getirdi.

Kaynak:
Yusuf Yavuz

Benzer Yazılar