KADIN MANŞET SAĞLIK SOKAK

Hemşirelik öğrencilerinden köylülere kanser eğitimi

Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğrencileri, Halk Sağlığı Hemşireliği dersi kapsamında, Kızıllı ve Odabaşı köylerinde kanser konusunda yurttaşları bilgilendirildi.

Antalya – Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi 4. sınıf öğrencileri, Halk Sağlığı Hemşireliği dersi kapsamında ‘Sağlıklı Bir Dünya İçin Geç Kalmaya İnat  El ele Hayat’ sloganıyla  Antalya’ya bağlı Kızıllı ve Odabaşı köylerinde etkinlik gerçekleştirdi. Öğrenciler, taramalar için uygun yaş aralığındaki tüm bireylere eğitim verip, kanser taramalarını yaptırmaları yönünde teşvik etti.

Öğretim elemanları, Yrd. Doç. Dr. Ayla Tuzcu, Arş.Gör. Ayşegül  Ilgaz,  Yasemin Demir ve 4. sınıf öğrencileri tarafından düzenlenen etkinlikte vatandaşlara, kanser tedavisinde erken tanının önemi, kendi kendine meme muayenesinin yöntemi anlatıldı ve maketler üzerinde uygulamalı olarak gösterildi. Ayrıca öğrenciler kadınlara meme kanseriyle mücadelenin simgesi haline gelen pembe kurdele dağıttı.

Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayla Tuzcu, kanser haftasında yurt genelinde çeşitli bilgilendirici faaliyetler yürütüldüğünü söyledi.

KANSERDE ERKEN TANI ÖNEMLi
Yrd. Doç. Dr. Tuzcu,  Türkiye’deki ölüm nedenleri arasında kanserin ikinci sırada yer aldığını belirterek, “Erken tanı ve tarama programları ile kanseri erken evrede yakalamak mümkündür. Kanser tarama oranları arttığı zaman, yeni kanser vak’aları, ileri evrede tanı alan kanser olguları ve meme, serviks, kolorektal kanserlere bağlı ölümlerin azalacağı tahmin edilmektedir. Erken evrede tespit edilmesi mümkün olan bu kanserler ile mücadelede bireylerin bilgilendirilip, bilinçlendirilmesi önemlidir. Bu amaçla öğrencilerimizle sahada önemli bir projeyi gerçekleştirdik” dedi.

Kaynak: Ajanslar

Benzer Yazılar