KADIN MANŞET SOKAK

İlerici Kadınlar Derneği’nden kadınlar gününe özel sergi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Antalya İlerici Kadınlar Derneği, Geçmişten Geleceğe Türkiye’de Kadın Görseli sergisi düzenledi. Sergi öncesi yapılan basın toplantısında Nimet Çakılkaya, “Gerici politikalar ve söylemler ülkemizi bir kadın mezarlığına çevirmiştir” dedi.

Antalya Sokakları- 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında İlerici Kadınlar Derneği Antalya Şubesi Geçmişten Geleceğe Türkiye’de Kadın Görseli Sergisi düzenledi. Gelişim Sanat Kültür Merkezi’ndeki sergi açılışı öncesi basın açıklaması yapıldı.

Nimet Çakılkaya’nın yaptığı basın açıklamasında 8 Mart’ın tarihinden bahsederek,” 8 Mart 1857’de ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisinin başlattığı greve polisin saldırısı ile başlayan süreçte fabrikada çıkan yangın sonucu çoğu kadın 129 işçinin katledilmesi üzerine 8 Mart tüm dünyada Emekçi Kadınlar Günü olarak belirlendi. Birleşmiş Milletler tarafından da her yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kabul edildi” dedi.

“Gerici politikalar ve söylemler ülkemizi bir kadın mezarlığına çevirmiştir. Kadın emeği esnek çalışma adı altında ücretli köleliğin, özel istihdam bürolarının, işçi kiralamanın bahanesi haline getirilmiştir. Şimdi de OHAL ile, KHK’lar ile bu düzeni yeni bir evreye taşımak, diktatörlüğü tescillemek istemektedirler” diyen Nimet Çakılkaya, Başkanlık Sistemi’ne karşı olduklarını dile getirdi.

“KADINLAR HAYIR DİYOR”
16 Nisan’da yapılacak olan referandum için kadınların cevabının hayır olduğunu vurgulayan Nimet Çakılkaya, “ ‘Kadınlar yarımdır’ diyenlere, laikliği ortadan kaldırmak isteyenlere, bizlere “yeriniz evinizdir” diyenlere, istikrar yalanıyla yoksulluğu kutsayanlara, ülkemizi savaş alanına çevirenlere ‘HAYIR’ diyoruz! Başkanlık Anayasası’na karşı HAYIR çalışmasını ev ev, sokak sokak ören bizler, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde ‘HAYIR’ sesini daha güçlü bir şekilde alanlara taşıyacağız” şeklinde konuştu.

Basın toplantısının ardından sergi açılışı gerçekleşti. Şubesi Geçmişten Geleceğe Türkiye’de Kadın Görsel sergisi 11 Mart tarihine kadar Gelişim Sanat Kültür Merkezi’nde tüm halka açık olacak.

Benzer Yazılar