EĞİTİM GENÇLİK LİSE MANŞET SOKAK

İmam Hatip öğretmeni öğrencileri yuhalattı

Antalya – Kepez İlçesi’nde bulunan Nebi Güney İmam Hatip Ortaokulu’nda gerçekleşen olan geçen cuma günü okul kapanış töreni öncesi öğrenciler bahçede beklerken yaşandı. 7 öğrenci kağıttan uçak yaparak aralarınd oynamaya başladı. Bunun üzerine Müdür yardımcısı Serkan Çakal, kağıt uçakları uçuran 7 öğrenciyi okulun merdivenlerine çıkartarak, iddiaya göre diğer öğrencilere “Haydi çocuklar bunun cezası ne olsun, siz belirleyin” diyerek yuhalattı.

MÜDÜR YARDIMCISI: ESPRİYDİ
Müdür yardımcısı Serkan Çakal, okuldaki olayın espri mahiyetinde yapıldığını dile getirdi. Çakal, ‘Ne yapalım bu kardeşlerimize, bu gençlerimize’ düşüncesiyle şaka mahiyetli olduğunu, o sırada diğer çocukların yuhaladığını söyledi. Bunun amaçlanmadığını belirten Serkan Çakal, “Çocuklar yuhalasın gibi bir şey olmadı. Hani espri mahiyetinde ‘Gençler ne yapalım bir ceza verelim’ gibisinden soru soruldu. Çocuklar da orada gayri ihtiyari yuhalamaya başladı. Biz hemen ‘Hayır hayır yuhalamak yok’ diye uyarıp susturduk. Çocuklara ‘yerinize geçin’ dedik” diye konuştu.

Müdür yardımcısı Çakal, kağıt uçak uçuran çocuklara ‘tembeller, terbiyesizler’ gibi sözler kullanılmadığını ve bu yöndeki iddiaların da doğru olmadığını savundu.

GÖRÜNTÜSÜ VAR
Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar ise olayla ilgili başka öğrenciler tarafından çekilen görüntülere ulaştıklarını, görüntülerde merdivene çıkartılan öğrencileri diğer öğrencilerin yuhaladığının yer aldığını belirtti. Fatin Iltar, 14 Ekim Cuma günü okulun kapanış töreninde, 6-E sınıfı öğrencilerinden S.K., A.Ş., M.K., Y.K. ve adını bilmedikleri 3 öğrenci olmak üzere 7 öğrencinin, ‘kağıttan uçak fırlattı’ diye okulun Müdür Yardımcısı ve aynı zamanda Türkçe öğretmeni Serkan Çakal tarafından tören alanındaki sahneye çıkartıldığını söyledi.

Ardından “Hadi çocuklar bunun cezası ne olsun, siz belirleyin” diyerek, diğer öğrencileri sokakta bir eylem yaparcasına slogan attırmaya davet eder gibi teşhir ettiğini belirten Fatin Iltar, “Bu arada öğrenciler de ‘yuh’ çekerek, ‘Tembeller, terbiyesizler’ gibi söylemlerle tempo tutuyor. Bu ve buna benzer eğitim kurumları çocuklarımızı bu şekilde eğitim vererek mi yetiştirecek. Gelecek nesilleri böyle mi yönlendirecekler” dedi.

Yuhalatılan öğrencilerin ne durumda olduğunu merak ettiğini de kaydeden Iltar, “Psikolojik olarak okula nasıl geliyorlar? Bu öğrencilerin aileleri yapılanlara nasıl bir tepki koymaktadır? Adı geçen okulda eğitim görürken böyle bir olaya maruz kalan bu öğrencilere uzmanlarca destekte bulunulması gerekir. Okulun idarecileri ve özellikle bu olayı yaşatan yönetici hakkında gerekli yasal işlem derhal yapılmalıdır. Antalya Valiliğimiz ve İl Milli Eğitim Müdürümüzün bu konuda gerekeni yapacağını düşünüyorum” dedi.

Haber: Mehmet Çınar/DHA

Benzer Yazılar