KADIN MANŞET SAĞLIK SOKAK

Kadına yönelik şiddetin tespiti için el kitapçığı

Kadına yönelik şiddetin tanımı, tedavisi ve değerlendirilmesinde hekimlere yönelik referans kitapçığı hazırlandı. Şiddet uygulanmış kadınlara ilişkin tutulan raporlar nedeniyle kadınların ciddi hak kaybına uğradığı belirtildi.

Antalya – Antalya Tabip Odası ve Antalya Barosu, kadına yönelik şiddetin tanımı, tedavisi ve değerlendirilmesinde hekimlere yönelik referans kitapçığı hazırlandı. Şiddet uygulanmış kadınların ciddi hak kaybına uğradığı belirtildi. Saldırganların cezasız kalmasına karşı basılan kitapçıkta, şiddete uğramış kadınlara sorulacak sorular yer aldı.

KADINA YÖNELİK ŞİDDET NEDİR?
Kitapçığın yazarlarından adli tıp uzmanı Dr. Fatmagül Aslan, Dünya Sağlık Örgütü’nün, cinsiyete dayanan, kadını inciten, ona zarar veren, fiziksel, cinsel, ruhsal hasarla sonuçlanma olasılığı bulunan, toplum içerisinde ya da özel yaşamında baskı görmesine ve kısıtlanmasına neden olan her türlü davranışı kadına yönelik şiddet kapsamına aldığını söyledi.

‘KADINA YÖNELİK ŞİDDET TESPİT EDİLEMEDİĞİ İÇİN ÇÖZÜLEMİYOR’
Kitapçığın ana amacının şiddete uğrayan kadınlara ve bunu tespit eden sağlık ekibine yol haritası sunmak olduğunu aktaran Dr. Aslan, “Şiddete uğrayan kadın şikayetçi olmaktan çekiniyor. Kadına ‘Neden sık sık idrar yolu enfeksiyonuyla geliyorsun?’, ‘Neden ilaç içtin, bileklerini kestin, neden intiharı deniyorsun?’ ‘Gözündeki morluktan emin misin, kapıya çarpmış olamazsın’ gibi açık uçlu sorular sormadığınız sürece şiddet gördüğünü söylemiyor. Söylese bile bunun raporlanması sırasında, sonrasında karakola giderken yaşayacağı zorluklar onu şikayetçi olmaktan alıkoyuyor. Hekimlere düşen görev, ‘Acaba bu kadında böyle bir şey olabilir mi?’ diye 1 saniye durup düşünmek. Atlanan nokta, akla gelmemesi. Kadına bu soru sorulmuyor, dolayısıyla tespit edilemiyor. Tespit edilemeyen bir sorunun çözümü de mümkün olmuyor” dedi.

Yapılan bir dizi toplantıda uygun düzenlenmeyen adli raporlar ve kullanılmayan rapor formları nedeniyle şiddet görmüş kadınların ciddi hak kaybına uğradığı, suçluların cezasız kalabildiği ifade edildi. Dr. Aslan, acil servis ve aile sağlığı merkezlerinde görev yapan hekimlere dağıtılmak üzere referans kitapçık oluşturulmasına karar verildiğini aktardı.

ÖYKÜNÜN ALINMASI ÖNEMLİ
Sağlık çalışanlarının şiddetin yaygınlığı ve her olguda karşılaşılabileceğini akılda tutması gerektiğini belirten Dr. Aslan, bu durumun hastanın öyküsünün alımı sırasında sorgulanması, kadına yönelik şiddetin saptanmasında en önemli faktör olduğunu vurguladı. Hekimlerin tıbben belgelenmesi gereken pek çok fiziksel bulgunun, kadın sağlık çalışanına ulaşana kadar iyileşmiş ve kaybolmuş olduğunu da göz ardı etmemesi gerektiğini kaydeden Dr. Aslan, bu noktada travmanın yol açtığı ruhsal değişimler ve bunların saptanmasının şiddetin tek delili olduğuna dikkat çekti. Dr. Aslan, “İyi alınmış bir öykü, ayrıntılı ve atlamadan yapılan fizik muayeneyle işbirliği, bu konuda büyük önem taşımaktadır” dedi.

Benzer Yazılar