KADIN POLİTİKA SOKAK TOPLUMSAL CİNSİYET YAŞAM

Kadınların 8 Mart çalışmalarına polis engeli

Antalya Sokakları –  8 Mart haftası yaklaşırken, Antalya’da başlayan kadın çalışmalarına polis engel olmaya çalışıyor. Kampüste ÖGB ve polis, 8 Mart afişi asan öğrencileri hedef alırken, akşam saatlerinde ise Attalos’ta üç kadın 8 Mart afişi asarken gözaltına alındı.

8 Mart haftasıyla birlikte, kentte ve üniversitede başlayan kadın çalışmalarını polis ve ÖGB engellemeye çalışıyor. Akdeniz Üniversitesi’nde Üniversiteli Kadın Kolektifi’nin 8 Mart için yaptığı afiş çalışmasına polis ve ÖGB sözlü saldırıda bulunurken, Kapalıyol’da SKM tarafından yapılan afiş çalışmasında 3 kadın gözaltına alındı.

Kampüste yaşananlar şöyle gerçekleşti; 8 Mart için yapılan afiş çalışması esnasında ÜKK’li kadınları kameraya alan polise üniversiteli kadınlar müdahale etti. Müdahale karşısında polis “Hep siz bizi ifşa ediyorsunuz, çekiyorsunuz bu sefer de biz çekiyoruz” diyerek tacize devam etti. Sözlü tacizin ardından kadınların üstüne yürüyen polis memurunun geçtiğimiz günlerde yaşanan saldırıda üniversiteli bir kadına yumruk atan polis memuru olduğu öğrenildi. Afiş ve masa çalışması esnasında ÖGB tarafından sürekli sözlü taciz yaşadıklarını dile getiren öğrenciler olası bir saldırıya karşı nöbet tuttular.

 

12804272_10204229566937906_532456534_n

Kapalıyol’da ise 8 Mart için afiş çalışması yapan SKM (Sosyalist Kadın Meclisleri) üyesi üç kadın gözaltına alındı. Yenikapı Karakolu’na götürülen kadınlar ifade verdikten sonra serbest kaldı.

 

 

 

 

 

 

ya

Benzer Yazılar