EKONOMİ KENT SOKAK

Savaş politikaları Antalya ekonomisini eritti: Kente sadece 55 Rus Turist geldi

Antalya Sokakları –  Türkiye’nin iç ve dış politikadaki tutumu, ülke ekonomisine zarar vermeye devam ediyor. Rusya’yla gerçekleşen diplomatik kriz sonrası, iki ülke arasında yaşanan gerginlikten en çok Antalya etkilendi, Rus turistin uğrak yeri olan Antalya’ya Şubat ayında sadece 55 turist geldi.

1 Kasım seçimlerinden itibaren, ülkenin süreklendiği şiddet ortamından ekonomi de nasibini aldı. Dış politikadaki hamlelerde yaşanan gerginlikler turizmi tehdit ederken, Rus krizi sonrası Antalya ekonomisi eridi. Rus turistin uğrak noktası olan kente geçtiğimiz Şubat ayında sadece 55 turist geldi.

410 otelin iflasını açıklayarak satışa çıkmasının ardından gelen turist sayısınında düşüş yaşanmaya başladı. 2015 yılının Şubat ayında Antalya’ya gelen yabancı turist sayısı 128 bin 810 iken, 2016 Şubat ayında Antalya’ya gelen yabancı turist sayısı %39’luk bir düşüş oranıyla 78 bin 100 oldu. En büyük düşüşün Rus turist sayısında olduğu gözlendi.%99 oranındaki düşüş şaşkınlık yarattı. Alman turist sayısı ise geçen yıla oranla %31 oranında azalmayla 80 bin 203’ten 55 bin 730’a düştü.

ya-ce/pi

Benzer Yazılar