MANŞET SOKAK

Katliamın dokuzuncu ayında iddianameye tepki

Antalya Emek ve Demokrasi Güçlerinin düznlediği basın toplantısında, 10 Ekim Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenler anıldı ve 9 sonra hazırlanan iddianameye tepki gösterildi.

Antalya- 10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenler, ölümlerinin 9’uncu ayında Antalya’da düzenlenen basın toplantısıyla anıldı. Eğitim-Sen Antalya Şubesi’nde düzenlenen toplantıda ortak açıklamayı, KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Ayar yaptı. Geçen yıl 7 Haziran seçimlerinden sonra ülkenin bir çatışma alanı haline geldiğinin altını çizen Ayar, “Çatışmalar ve patlayan bombalar ne hikmetse birilerinin oyunu artırdı ve yeniden tek başına iktidara gelmelerinin önünü açtı” dedi.

‘İDDİANAMEDE KATLİAMI PROTESTO EDENLER HEDEF ALINDI’
Gerçekleşen katliamların en vahşisinin 10 Ekim 2015 tarihinde barış ve demokrasi talebiyle düzenlenen Ankara Garı önündeki miting sırasında yapıldığını belirten Ayar, olayın üzerinden 9 ay geçtikten sonra hazırlanan iddianameye değindi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırlayıp mahkemeye gönderdiği iddianamede katliamı açığa çıkarmak yerine protesto edenlerin hedef alındığını söyleyen Ayar şöyle dedi: “İddianamede kamu görevlilerinin sorumluluğuna ilişkin herhangi bir araştırma ve soruşturma yapılmadığı gibi, AKP hükümetini yıpratmaya yönelik bir eylem olarak değerlendirilerek, tüm siyasi ve idari işlemlerden birinci derece sorumluluğu olan hükumeti ve ilgili kamu görevlilerini aklamaya dönük ifadelere yer verilmiştir.”

“ENDİŞELERİMİZ BU İDDİANAMEYLE DOĞRULANMIŞTIR”
İddianamenin olayın sorumlularını açığa çıkartmak yerine onları koruduğunu belirten Ayar, şöyle devam etti: ” “Yargı IŞİD katliamlarına neden olan siyasi sorumluları açığa çıkarmak yerine IŞİD vahşet örgütlenmesi ile siyasi sorumluların ve kamu görevlilerinin ilişkisini ortaya koyan bilgi ve belgeleri paylaşan basın emekçilerini yargılamakta, tutuklamaktadır. Dolayısıyla kimse bizden tarafsız ve gerçek bir yargılamanın olacağına dair beklenti içine girmemizi beklemesin. Aksine baştan itibaren açık, tarafsız ve adil bir soruşturma yürütülmesi noktasında kuşku ve endişelerimizin haklılığı bu iddianameyle doğrulanmıştır. Katliamın gerçekleşmesinde başta dönemin Adalet Bakanı olmak üzere Başbakanın da içinde bulunduğu tüm hükumet üyelerinin ağır sorumluluğu ortaya konmadan hazırlanan iddianame savcılığa iade edilmelidir. İddianame yeniden hazırlanmalı, sadece tetikçiler değil azmettiren, zemin hazırlayan, kolaylaştıran ya da görmezden gelen siyasi merciler de açığa çıkartılıp yargılanmalıdır.”

Benzer Yazılar