KENT

Ulaşım zammına tepkiler

Antalya Sokakları – Antalya Büyükşehir Belediyesi UKOME kararı ile uygulamaya geçen ulaşım zammına toplumsal muhalefetten tepki geldi. Halkevleri, EMEP, Sol Parti ve TKP yayınladıkları açıklamalarda zammın kabul edilemez olduğunu belirtti.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’in UKOME kararı ile toplu ulaşım kullanım ücretlerine yaptığı zam tepkilere yol açtı. Halkevleri, EMEP, Sol Parti ve TKP zamlarla ilgili açıklama yayınladı.

ÇÖZÜM KAMUSAL ULAŞIM

Halkevleri tarafından yapılan açıklamada “Antalya halkı ulaşım hizmetlerinde 450 tane otobüs sahibinin (ki bunların bazıları birden fazla otobüse sahiptir)kar beklentisinin esiri olmuş durumdadır.  Antalya kent içi ulaşım tamamen kamusal olarak verilmelidir. Bu doğrultuda bir planlama ile belediyeye otobüs satın alınarak, özel otobüs sahiplerinin sayısı kademeli olarak indirilmeli ve daha önce özel halk otobüslerinde çalışan emekçilerin-şoförlerin işe alınarak bu alanda bir mağduriyet oluşması engellenmelidir. Ulaşım hizmetlerine kamuya ya da özel şirketlere gelir kapısı olarak bakan anlayış terk edilmeli, ulaşım hizmetlerinin çok başlı yönetimine ve belediye şirketlerinin arpalık olarak kullanılmasına da son verilmelidir.  Ulaşıma yapılan zamlar derhal geri çekilmelidir.” denildi.

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI KAMULAŞTIRILSIN

Emek Partisi Antalya İl Başkanı Hasan Alkan tarafında yapılan açıklamada “İlimizde binlerce işçi sezonun kapanması ve pandemi gerekçe gösterilerek ücretsiz izin ve kısa çalışma ödeneğine mahkum edilerek hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Bunlar yetmezmiş gibi şimdi ulaşıma yapılan zamlar yeni bir yük olarak karşımıza çıkıyor. Günümüz koşullarında, kapitalizmin dar ufuklarında, insani ihtiyaçlarımızın parasız olması hayal gibi gelebilir ama değil. Kapitalist sınıfların kesesini doldurmayan, üretimi kolektif sahiplenen bir toplumda, bunların ücretsiz olması elde edilen gelirin çok az bir kısmıyla dahi mümkün.
Buradan Antalya Büyükşehir Belediyesi’ ne sesleniyoruz: Ulaşım hakkımızın kamu-özel ortaklığı usulünde şirketlere peşkeş çekilmesine son verelsin. Ülkemizin kaynakları hepimiz için kullanılsın! Ulaşıma yapılan zamlar geri alınsın. Toplu ulaşım , pandemi koşullarına uygun bir şekilde düzenlensin. Tüm toplu taşıma araçları kamulaştırılsın ve ücretsiz olsun!” diye belirtildi.

ULAŞIM ZAMMI GERİ ÇEKİLMELİDİR

Sol Parti Antalya İl Başkanı Aysel Aydın Antalya Büyükşehir Belediyesinin ulaşıma yaptığı zammı eleştirerek zammın geri alınmasını istedi. Aysel Aydın “Ülkede işsizlik, yoksulluk alıp başını giderken, her gün işe gidip gelirken kalabalık toplu taşıma araçlarını kullanmak zorunda kalan emekçiler, ölüm ve açlık arasında kalmışken Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu ulaşım zammı derhal geri çekilmelidir. Sosyal belediyeciliğin gereği özel halk otobüsü sahiplerinin çıkarını değil halkın çıkarını gözetmektir. Ulaşım kamusal hale getirilmeli özel halk otobüsü uygulamasından vazgeçilmelidir.” dedi.

ULAŞIM HERKES İÇİN NİTELİKLİ VE ÜCRETSİZ OLMALIDIR

Türkiye Komünist Partisi’nin yayınladığı açıklamada “Toplu taşımanın ücretsiz ve nitelikli olması için yeterli kaynaklara sahip olunduğunu biliyoruz. Antalya halkına ait kaynakları kullanarak halka ücretsiz ve sağlıklı ulaşım sağlamak yerine salgın koşullarında halkın cebindeki üç kuruşa gözünü diken Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne sesleniyoruz: Ulaşım kamusal haktır ve belediyelerin halktan nasıl daha fazla kazanç sağlayabileceklerine değil ulaşımı ücretsiz ve sağlıklı hale nasıl getireceklerine kafa yormaları gerekir. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım zammı adı altında yaptığı soygun derhal sonlandırılmalıdır, ulaşım herkes için nitelikli ve ücretsiz olmalıdır!” şeklinde belirtildi.

 

Benzer Yazılar