KÜLTÜR-SANAT

Altın Portakal toplantısında uzlaşma sağlanamadı: “Sansüre Geçit Yok”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in meslek örgütleri ile İstanbul’da gerçekleştirdiği toplantıda 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali için uzlaşma sağlanamadı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in, 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin aralık ayında yapılabilmesi amacıyla sinema meslek birliği temsilcileriyle gerçekleştirdiği toplantıda uzlaşma sağlanamadı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul’da düzenlenen toplantıya, oyuncular sendikası, DİSK/SİNE-SEN, Sinema Televizyon Sendikası, TÜRSAV, SESAM, BİROY, FİLMYÖN, SETEM, SENARİSTBİR, ÇASOT, SİYAD ve Kadın Yönetmenleri Derneği gibi önemli sinema temsilcileri katıldı. Ancak toplantı sonucunda “Kanun Hükmü” filminin de dâhil olduğu tüm festival seçkisinin programa alınması konusunda bir uzlaşıya varılamadı.

FESTİVAL SANSÜRSÜZ OLMALI

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, konuya ilişkin daha fazla süre talep ederken, film sektörünü temsil eden meslek örgütleri ve sendikalar, “Sansüre Geçit Yok” diyerek festivalde sansürün kabul edilemez olduğunu vurguladı. Ayrıca, festivalin yeniden düzenlenmesi durumunda, belirlenen jüri üyeleri ve “Kanun Hükmü” belgeselinin de dâhil edilmesi gerektiğini ifade ettiler.

1980 DARBESİNDEN SONRA İLK İPTAL

Temsilciler, 1980 darbesinden sonra ilk kez iptal edilen Altın Portakal Film Festivali’nin bu kararının tarihi bir yanlış olduğunu belirtti ve sansür tartışmalarına son verilmesi gerektiğini vurguladı. Festivalin 31 Aralık 2023’e kadar gerçekleştirilmesi gerektiği hatırlatılarak, belediye yönetiminin kısa süre içinde alacağı kararın kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

ALTERNATİF PLAN KONUŞULUYOR

Muhittin Böcek’in, festivali iptal etmemek adına nostaljik Yeşilçam filmleriyle sembolik bir festival düzenlemeyi planladığı ve bu kapsamda Salih Güney ile görüştüğü belirtiliyor. Eğer bu plan gerçekleşirse, Salih Güney’in jüri başkanlığı için aday gösterilmesi muhtemel görünüyor.

Benzer Yazılar