GENÇLİK SOKAK ÜNİVERSİTE

Palalı saldırıya ‘Takdir İndirimi’

Antalya — Antalya Adliyesi önünde Kobane’ye destek eylemi yapan üniversite öğrencilerine, üzerinde ‘Deli Gaddar’ yazan palayla saldırıp, flamalarını da benzin dökerek yakmaya çalışan 45 yaşındaki Süleyman Harmankaya, takdir indirimi’nden yararlanılarak 10 ay 26 gün hapis ve 400 TL para cezasına çarptıtrıldı.

Geçen yıl Kobane eylemlerinde gözaltına alınan arkadaşlarına destek için Antalya Adliyesi önünde toplanan öğrencilere ”Deli Gaddar’ yazılı palayla saldırıp flamalarını da benzin dökerek yakmaya çalışan Harmankaya, 12’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

Karar duruşmasında suçlamaları kabul etmeyen tutuklu sanık Harmankaya, adliye önündeki gruba ellerinde neden Türk bayrağı olmadığını sorunca kendisine tepki gösterildiğini belirterek, beraatını istedi. Mahkeme, duruşmalardaki ‘olumlu hal ve davranışlarını’ da dikkate aldığı saldırgana, takdir indiriminden yaralanarak toplam 10 ay 26 gün hapis ve 400 lira para cezası verdi.

 

adliye_onunde_deli_gaddar_dehseti_h70366

“BU TÜR OLAYLARIN ÖNÜNÜ AÇAN BİR KARAR”

Duruşma çıkışı açıklama yapan öğrencilerin avukatı Hakan Evcin, palalı saldırıya verilen cezanın çok az olduğunu belirtti. Avukat Evcin, “Bizce daha fazla ceza verilmesi, caydırıcı olması gerekiyordu. Fakat mahkeme duruşmalardaki iyi hali gerekçesiyle takdir indiriminin ardından sanığa 11 aya yakın hapis cezası verdi. Bize göre en üst sınırdan ceza verilmeliydi” dedi.

Saldırıya uğrayan öğrencilerden Mustafa Cihan Yılmaz ise kararı, bu tür olayların önünü açabilecek bir karar olarak değerlendirdiğini söyledi. Yılmaz, “Dışarda insanlara palayla saldıran birine mahkemede iyi hal indirimi verilmesi, ‘Sokakta birilerine palayla, kılıçla saldırabilirsiniz’ manasına geliyor” diye konuştu.

sk

Benzer Yazılar