SOKAK

Sendika.org sansürü dayanışmayla deliyor!

Sendika.org, sansürün 20. gününde medyada sansürü ve dayanışmanın sansürü nasıl deldiğini açıklayan bir metin yayınladı. 

“AKP’nin 25 Temmuz’da başlattığı sansür 20. gününe girerken sansüre karşı mücadele ve dayanışma büyüyor. Sansüre karşı Sendika.Org’la dayanışma çağrısında bulunan ve sendika1.org/imzaver sayfasına imza veren aydın, sendikacı, siyasetçi ve okurlarımızın sayısı 3 günde 1350’yi aştı. Muhalif medya ve gazeteciler sansürü aşmak için omuz omuza veriyor. Okurlarımız sansürü aşmanın yeni yollarını keşfedip yaygınlaştırıyor

AKP iktidarının 25 Temmuz’da Sendika.Org dahil 100’e yakın adrese başlattığı sansür 20. gününe girerken, hukuksuz sansür talebini onaylamakta bir an tereddüt etmeyen mahkemeler, avukatların hukuki itirazlarını görmezden gelmeye devam ediyor. Sulh Ceza Hakimliği Sendika.Org avukatlarının itirazına hala olumlu ya da olumsuz bir yanıt vermedi.

İmzalar 1400’e yaklaştı

Öte yandan sansüre karşı mücadele de büyüyor. DİSK, KESK, TTB genel başkanları ile aralarında Korkut Boratav, Slavoj Zizek ve Ayşenur Arslan’ın da bulunuğu 19 aydının 9 Ağustos Pazar günü yayımladıkları “Sansürü kabul etmiyoruz, Sendika.Org okuyoruz” başlıklı çağrı ile başlatılan imza kampanyasına çok sayıda aydın, gazeteci, siyasetçi, sendikacı ve okurumuz destek verdi. Hala devam eden kampanyada imzalar 3 günde 1350’yi aştı.

Sendika.Org susmuyor

24 saat içinde iki kez engellenen Sendika.Org yayınını Sendika1.Org üzerinden sürdürüyor. Sendika.Org okurları VPN, ZenMate, Tor Browser vb kanallardan sansürü aşarken; TİB engelini tanımayarak Sendika.Org’a her koşulda erişim sağlayan QR kodlar sosyal medyada ve sokaklarda okurlarımız tarafından dolaşıma sokuluyor. Stickerlarla sansürü delme çağrısı yapılıyor.

 

Medyada dayanışma

Ağır baskı atmosferine ve otosansür zorlamasına karşın henüz sansüre uğramayan diğer yayınlar da dayanışma sergiliyor.

Sendika.Org için başlatılan kampanya Gerçek Gündem, soL portal, Agos, Cumhuriyet, Diken, İMC, Bianet, Siyasi Haber, Jiyan, Nokta Dergisi, Medya Tava, Yönhaber, CNN Türk internet sitesi dahil pek çok yayında paylaşıldı.

Jiyan, Siyasi Haber, Bianet, Özgür Gelecek, Ankara Değil Lefkoşa, Kesinbilgi16, Antalya Sokakları editörleri ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu ayrıca mesaj göndererek dayanışmalarını bildirdi.

Son dönemde yaşanan sansürle ilgili bir dosya hazırlayan Bianet, sansürlenen sitelerin içeriklerine kendi sayfasında yer vermeye ve yeni adresleri okurlarına duyurmaya başladı.
Okurlarımız her koşulda Sendika.Org yayınına yönlendiren QR kodlarını sokaklarda sticker’larla yaygınlaştırıyor.
Gazeteciler bir araya geliyor

Basın meslek örgütlerinin inisiyatifiyle kısa süre içinde, sansüre uğrayan uğramayan bütün yayınların temsilcilerinin, gazetecilerin ve gazetecilik örgütlerinin katılacağı bir forum için hazırlıklar sürüyor.

Facebook sayfamızı beğenebilir, arkadaşlarınıza önerebilir, sayfamızda yayımladığımız içerikleri kendi sayfanızda ve üyesi olduğunuz topluluk sayfalarında paylaşabilirsiniz.https://www.facebook.com/www.sendika.org

Twitter adresimizden (@sendika_org ) paylaştığımız haberleri yaygınlaştırabilir, takip edilmesi için önerebilirsiniz.
Bize bilgi@sendika.orgadresinden 0 212 245 90 37 numaralı telefondan ulaşabilir. Önerilerinizi, eleştirilerinizi paylaşabilir, katkı sunabilirsiniz.
Sansürü delmek için harekete geçelim, gerisi direnişin yaratıcılığına kalmış.

Sendika.Org”

Benzer Yazılar