KÜLTÜR-SANAT MANŞET SOKAK

SİYAD’dan Büyükşehir’e sansürle yüzleşme çağrısı

Antalya – Menderes Türel’in başkan olduğu 2014’te düzenlenen 51. Altın Portakal Film Festivali’nde sansür uygulanmış, konu uluslararası arenada tepki görmüştü. O dönem festivalin danışmanlığını yapan ve sansüre destek veren Reis Çelik ile Hülya Uçansu’nun bu yıl 56. Altın Portakal Fil Festivali’nde de görev alacağına dair iddialar SİYAD’ı kızdırdı.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 26 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek 56. Altın Portakal Film Festivali öncesinde belediyeye ‘sansürle yüzleşme’ çağrısı yaptı. Menderes Türel’in başkanlığı döneminde 2014’te yapılan 51. Altın Portakal Film Festivali’nde yaşanan sansür olayını hatırlatan SİYAD açıklamasında şöyle denildi: “51. Altın Portakal’da yarışmaya seçilen belgesel Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’e uygulanan sansürün ardından, birçok filmin üreticisi filmini dayanışma adına yarışmadan çekmiş, çok sayıda jüri üyesi görevlerinden istifa etmiş, sansüre uğrayan, sansüre karşı çıkan kişi ve kurumlar, festival yönetimi ve destekçileri tarafından çok yönlü baskılara, son derece çirkin yıpratma ve karalama faaliyetlerine, hakaretlere maruz bırakılmıştı. Bu sansür, ulusal, belgesel ve kısa film yarışmalarının festivalden kaldırılmasına kadar gidecek olan sürecin başlangıcı oldu. Böylelikle, sansür mekanizmasına meşru bir zemin sağlanmış oldu ve sansür vakaları ivmelenerek arttı. Bu yılki yerel seçimlerin ardından ise belediye yönetiminin değişmesiyle Antalya’ya ulusal yarışma, belgesel ve kısa film yarışmalarının geri geleceği açıklandı. Birçok belediye de kültür sanat politikalarını gözden geçireceklerine dair taahhütler verdi. Memnuniyetle karşıladığımız bu gelişmelere karşın hem festivallerin hem de el değiştiren belediyelerin geçmişin hatalarıyla hakiki bir biçimde yüzleşmediklerini gözlemliyor ve Sinema Yazarları Derneği olarak taleplerimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz”

DESTEK VERENLERE GÖREV
‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’ belgeseline 2014’te uygulanan sansüre o dönem festivalin danışman kadrosunda yer alan sinema yönetmeni Reis Çelik ile festival organizatörü Hülya Uçansu destek vermişti. Bu ikilinin bu yıl 56. Altın Portakal Film Festivali’nde de danışman olarak görev alacağı iddialarına tepki gösteren SİYAD, Büyükşehir Belediye yönetimini ‘geçmişle hesaplaşmaya’ davet etti. Açıklamanın devamında şöyle denildi: “Festivallere ve belediyelere çağrımızdır; Dijital mecraların bile sansürlenmeye teşebbüs edildiği bir dönemeçte, Altın Portakal’ın 2014’te yaşanan sansür vakasıyla yüzleşmeden, geçmişin üzerini örterek yeni bir sayfa açması mümkün değildir. 2014 yılında festival yönetiminde yer alıp sansür vakasında doğrudan sorumlu olan veya o dönemde festival danışmanlık, vb kadrolarında yer alıp sansüre uğrayan belgeselle dayanışma göstermemiş kişilerin kamu önünde özeleştiri vermeden festivallerde görev almaları kabul edilemez.

FESTİVALİN MİSYONU
“Bu yılki Altın Portakal Film Festivali’nde, sansürlenmiş Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’in ve 2014 yılında dayanışma adına festivalden çekilmiş tüm filmlerin gösterimi yapılmalıdır. Festivaller birincil misyonunu hatırlamalı, ticari gösterim ağları ya da sansür nedeniyle gösterilemeyen filmlerin izleyicilerle buluşabilmesinde ısrarcı olmalıdır. Yönetmenlerin yargılandığı, filmlerin sansürlendiği, her mecranın büyük bir baskı altına alındığı bir dönemde festivaller sansür meselesinin tartışılabileceği alanlar açmalıdır.”

CİNSİYET EŞİTLİĞİ
“Son yirmi yıldır süre giden, kültür sanat alanlarını çoraklaştıran politikalar, alternatif basın kuruluşlarının kapatılmasına, kültür sanat alanında çalışan birçok arkadaşımızın işsiz kalmasına neden olmuşken, festival ekipleri ve belediyelerin kültür sanat daireleri ezberci reflekslerle oluşturulmamalı, baskıcı politikalar nedeniyle işinden olmuş liyakatli meslektaşlarımızın istihdamına önem verilmelidir. -Adana Altın Koza Film Festivali ve !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, sinema sektöründe cinsiyet eşitliğini hedefleyen uluslararası #5050×2020 (2020 yılına kadar %50 eşitlik) taahhüdünü kabul ettiler. Türkiye’de Filmmor Kadın Kooperatifi’nin öncülüğünü üstlendiği kampanyaya diğer festivaller ve belediyeler de katılmalı, ekiplerinde ve programlarındaki filmlerde cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik çalışmalar yapmalıdır”

 

Kaynak: Körfez Gazetesi (Engin Korkmaz)

Benzer Yazılar