EMEK KADIN

Kadınlardan medya paneli

Antalya – Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Akdeniz Şubesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü, pazar günü online düzenlenecek “Kadın ve Medya” paneliyle karşılıyor.

Antalyalı gazetecilerin ev sahipliğindeki panele Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) Başkanı Canan Güllü, Bianet Yayın Yönetmeni Nazan Özcan, Deutsche Welle’den gazeteci Burcu Karakaş ve ev sahibi ÇGD Akdeniz Şube’nin yönetim kurulu üyesi gazeteci Müzeyyen Yüce konuşmacı olarak katılacak, moderatörlüğü ise Vahide Yanık üstlenecek.

KADIN ODAKLI HABERCİLİK KONUŞULACAK

Panelde öncelikle haber üretiminde kadın olmak ve haberin öznesi olarak kadın olmak konuları tartışılacak. Medyada baskın eril zihniyetin haberde kadınları nasıl ele aldığına, haber üretimini gerçekleştirirken neleri görmezden geldiğine ve nasıl bir dil kullanıldığına, tüm bunların kadın tarafında yarattığı yıkıma ve medyadaki cam tavan algısına bakılacak. Kadın odaklı bir habercilik anlayışının neden ve nasıl olması gerektiği de işlenecek.

Panelistlerden TKDF Başkanı Canan Güllü haberdeki dilin kadına nasıl yansıdığını, Bianet Yayın Yönetmeni Nazan Özcan ise medyada kadın temsili ve yöneticiliği anlatacak. Gazeteciler Burcu Karakaş kadın ve toplumsal cinsiyet odaklı haberciliği, Müzeyyen Yüce ise sahada kadın gazetecilerin yaşadıklarını ele alacak.

Etkinlik, 7 Mart Pazar günü 15.00-17.00 saatleri arasında Zoom üzerinden dinleyicilerle buluşacak. Panele cgdakdeniz@gmail.com adresinden mail yoluyla kayıt yaptırılarak katılım sağlanacak.

Benzer Yazılar