SOKAK

Türel: Belediyenin borcu 4-5 milyarcık

Menderes Türel veda yazısında belediyenin borcunu açıkladı.  4-5 milyarcık.

Türel veda yazısında “ASAT ile birlikte 2018 yılı gerçekleşen bütçesi 2.6 milyar olan, 2019’da 3 milyarı aşacak bir gelire sahip olacak Büyükşehir’in bir o kadar da gayrimenkul zenginliği düşünüldüğünde, 15-20 sene vadeli toplamda faiz dahil 4-5 milyar lira olan bir borç tablosunu algı yönetimi yaparak milletin önüne koyup kaçacak delik aramasınlar.” Dedi.

Açıklamada 4-5 milyar lira gibi net olmayan ifade kullanılması, Türel’in belediyenin borçlarından haberi mi yok yorumlarına yol açtı. ASAT’tan gelen bilgiler ise eskiden belediyenin para kaynağı olan kurumun içinin boşaldığı ve borçluların yeni yönetimi kapıda beklediği hatta başta elektrik olmak üzere uzun zamandır hiçbir ödemenin yapılmadığı yönünde. Türel, ASAT’ın geliriyle borçların ödeneceği algısını yaratmaya çalışıyorsa da ASAT batık durumda.

2019’da belediyenin 3 milyar geliri olacağını söylese de belediyenin rutin giderinin zaten 3 milyar civarında olduğu, Türel tarafından hesapsızca yapılan harcamalar ve bırakılan borçların ödenmesi için yeni kaynaklar yaratılması gerektiği ifade ediliyor

Bıraktığı borçların yeni belediye yönetimini zorlayacağını bilen Türel, birde şu sözlerle dalga geçti.“Mart’ın sonu bahar demişlerdi ama hava çok bulutlu ve yağışlı. 🙂 ”

Benzer Yazılar