SOKAK

Üç Fidan’ın anısı Antalya’da yaşayacak

Antalya – Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın katledilişinin 43. yıldönümünde, Muratpaşa Belediyesi girişimiyle Lara Fener Mahallesi’nde Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan anısına “Üç Fidan Parkı” açıldı.fdn

12 Mart darbesinin idam ettirdiği Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan anısına Antalya Muratpaşa Belediyesi girişimiyle “Üç Fidan Parkı” açıldı. Park açılışında kurulan Özgür Kürsü’de 3 Genç, idam edilen devrimcilerin son mektuplarını okudu.
Açılışta konuşan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Bu kürsü düşüncelerinden dolayı hiç kimsenin bir daha öldürülmemesi için, düşüncelerinden dolayı öldürülmüş olanların hepsinin anısına bir selam gönderebilmek için, düşüncelerinden dolayı insan olmaktan dolayı hapseden, zulmeden ve örseleyenlere bir medyan okumadır. Bu kürsü düşünme eylemine bir teşviktir” dedi.

“Deniz Gezmiş, Yusuf aslan ve Hüseyin inan öldürülmeyi hak edecek bir şey yapmadılar. Düşünceleri öldürülmelerine neden teşkil etmiştir. “Onlar, hiçbir çıkar gözetmeden insanların yararına hayatlarını feda etmişlerdir” şeklinde konuşan Uysal, sözlerine şöyle devam etti: “Onlar gerçekte öldürülemediler. Onlar sonsuzluğa uğurlandılar. Öldürenler, öldürdüklerini zannediyorlardı ama onları ölümsüzleştirdiklerinin farkında değildiler. Onları öldürenleri hiç kimse hatırlamıyor ama onların isimleri Türkiye’de toplumcu düşüncenin belleğine ilerici düşüncenin belleğine altın harflerle kazındı”

“İşte buradaki Üç fidan rölyefimizi yapan sanatçı IMG_0346arkadaşlarımıza Nazım Hacı, Çağdaş Arık ve ekibine teşekkür ediyorum. Üçfidanın anıları önünde saygıyla eğiliyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

 

 

pi-nob

 

Benzer Yazılar