GENÇLİK SOKAK ÜNİVERSİTE

Üniversite tutuklu öğrenciler için ayakta

Antalya Sokakları – Üniversite öğrencilerini hedef alan gözaltı ve tutuklamaları protesto etmek için bugün Akdeniz Üniversitesi kampüsü içerisinde eylem yapıldı.
Son bir yıl içerisinde şafak baskınlarıyla Akdeniz Üniversitesi’nde toplam 22 öğrencinin hiçbir gerekçe gösterilmeden tutsak edilmesi Merkezi Yemekhane önünde başlayan yürüyüşle protesto edildi.

Olbia İş Bankası önünde yapılan basın açıklamasında 7 Haziran’dan bu yana devam eden süreç hakkında, ‘’HDP’nin barajı aşması ve izlediği demokratik hattın Türkiye’deki halklar tarafından benimsenmesi, ülkede mücadeleyi yükselten sol sosyalist kesim tarafından desteklenmesi gibi durumlar AKP iktidarı ve Erdoğan’ı çileden çıkarmıştır. Çözüm için kurulan masayı kendisi tekmelemiş, karşısında da direnen bir halk ve her zaman o halkın yanında olan, bulunduğu alanlarda direnişi yükselten gençliği bulmuştur’’ denildi.

dfdfdfdfdfd3

Akdeniz Üniversitesi öğrencilerine yapılan operasyonlara vurgu yapılarak “Antalya’da son bir yıl içerisinde onlarca şafak baskını yapıldı. Toplam 22 üniversite öğrencisi hiçbir gerekçe gösterilmeden, delil sunulmadan dosyalara gizlilik kararı getirilerek tutuklandı. Tutuklu öğrencilerden üç kadın ailelerinin ve avukatlarının haberi olmadan İzmir’e nakledildi, görüş hakları engellendi’’ ifadelerine yer verildi.

Tutuklu öğrenciler arasında bulunan hasta tutsakların tedavisinin aksatılarak sağlık hakkının gasp edildiğine dikkat çekildi. Yürütülen operasyonlar dâhilinde DİHA Antalya muhabiri Feyyaz İmrak’ın da tutuklanması AKP politikalarının sadece muhalif öğrencilere yönelik olmadığının göstergesi olarak değerlendirildi.
Akdeniz Üniversitesi öğrencileri, “Asılsız iddialarla tutuklanan, eğitim hakları aksatılan tüm arkadaşlarımız için özgürlük istiyoruz. Başta üniversite öğrencileri olmak üzere tüm siyasi tutsakları zindanlardan alana kadar mücadelemiz sürecektir” diyerek eylemi sonlandırdı.

da-ya

Benzer Yazılar