KENT SOKAK

Validatörler söküldü: Antalyalı yine mağdur

Antalya’da toplu ulaşım araçlarına akıllı kartla binmeyi sağlayan validatörler, kamuoyuna bilgi verilmeden sökülünce vatandaşlar mağdur oldu. Gelişmeden haberi olmadan toplu ulaşım araçlarına binenlerden üzerinde para olmayanlar inmek zorunda kaldı. Yine indirimli kartı olanlar ise tam ücret ödemek zorunda kaldı.

Antalya’da, toplum ulaşımda yaşanan sorunlar bitmiyor. Özel bir firmanın işlettiği akıllı kart sisteminin Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanacağı Antalya’da, şimdi de validatörlerin sökülmesi vatandaşı mağdur etti. Akıllı kart sisteminin Büyükşehir Belediyesi tarafından işletileceği şehirde toplum ulaşım araçlarındaki validatörler sökülmeye başlandı. Kartlarını kullanamayan vatandaşlar, otobüs ve minibüslere para ödeyerek binebildi. Parası olmayanlar ise ya indi, ya da şoförlerin insafına kaldı. Ücretsiz ya da indirimli kartı olanlar da mağduriyet yaşadı. Şoförler, bu hakka sahip olanlardan tam ücret almaya kalktı. En çok mağduriyet yaşayanlar ise öğrenciler oldu. Üzerlerinde para olmadığını söyleyen öğrenciler bindikleri araçlardan inmek zorunda kaldı.

ANTALYALI MAĞDUR OLDU
Varsak’taki evinden her sabah şehir merkezindeki iş yerine toplu ulaşım araçlarıyla giden Hatice Duygu, iki gündür bindiği araçta validatör olmadığını söyledi. Sebebini sorduğunda şoförden ‘söküldü’ cevabı aldığını anlatan Duygu, “Elimde indirimli kart var. Şoföre indirimli ücret ödedim. Benden sonra öğrenciler bindi. Yanlarında para olmadığı için indiler. ‘Param yok ama gitmek zorundayım’ diyerek inmeyenler de oldu.” diye konuştu.

Şoförlerin de yaşanan karmaşadan şikayetçi olduğuna değinen Hatice Duygu, yaşanan sıkıntıları şöyle açıkladı: “Bununla ilgili duyuru önceden yapılmalıydı. Biz vatandaşlar nasıl hareket edeceğimizi bilmeliydik. Şoförlerle muhatap olmamalıydık. Belediyenin bilgilendirme eksiği var. Vatandaşa değer verilmediğini hissettim. Zaten taşıma araçlarında koyun gibi milleti üst üste bindiriyorlar. Millet resmen istif halde gidiyor. Bir taraftan da bu nakit sıkıntısı insanları zor durumda bıraktı.”

BELEDİYE İNDİRİMLİ ÜCRET ÖDENMELİ DEDİ AMA
Vatandaşların sorunlarını iletmek için aradıkları Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Çağrı Merkezi’ndeki görevliler ise, “Büyükşehir Belediyesi olarak A-Kent’le ilişkimiz tamamen bitmiştir. Validatörlerini söküyorlar, yeni sistemimiz gelecek.” şeklinde konuştu. Yeni sistemin mevcut kartla uyumlu olacağını ve vatandaşların ellerindeki akıllı kartları kullanmaya devam edebileceklerini kaydeden görevliler, indirimli ya da ücretsiz kart kullananlarla ilgili de şu bilgiyi verdi: “İndirimli kartınızı göstereceksiniz. İndirimli ücret ödeyeceksiniz. Şoförle muhatap olmadan, kavga dövüş etmeden. Kavga çıkıyorsa plakasını bize verin, cezai işleme götüreceğiz. Kısa süre sonra yeni sistemimiz belli olacak.”

Benzer Yazılar