MANŞET SOKAK

Emek ve Demokrasi Güçleri “Başkanlığa Hayır” diyor

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla düzenlenen “Başkanlığa Hayır” forumu yoğun katılımla gerçekleşti. Forumda birlik ve mücadele çağrıları öne çıktı.

Antalya Sokakları- Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla Kızılarık Cemevi’nde düzenlenen “Başkanlığa Hayır” forumu yoğun katılımla gerçekleşti. Emek ve Demokrasi Güçleri bileşeni olan birçok kurumun katıldığı forumda ortak mücadele ve dayanışma vurguları öne çıktı.

Forumda Emek Partisi, Devrimci Parti, Dev Turizm-İş, Halkların Demokratik Partisi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Tahtacılar Derneği, Birleşik Haziran Hareketi, Eğitim Sen, Yeryüzü Kadınları, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği, TMMOB, Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği, KESK/Kültür Sanat Sen, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı, Genç-Sen, Öğrenci Kolektifleri, Halkevleri, CHP Muratpaşa İlçe örgütü, Partizan temsilcileri konuşma yaptı.

15972646_1624451980905237_1743934830524592606_oForumun moderatörlüğünü yapan Halkevleri MYK üyesi Kutay Meriç açılış konuşmasında, “Ülkemizde açık faşist bir diktatörlük kurulmasının ve demokrasi ve laikliğe dair ne varsa yok edilmesinin adımlarının atıldığı bir süreç yaşanıyor mecliste. Bunun ikinci adımı sandıkta referandumda görülecek. Bu noktada bu ülkenin hemen hemen bütün ilerici güçleri kendi siyasi tavırlarını hayır olarak deklare etti. Bu konu da çeşitli birlik girişimleri var. Örgütler tek tek zaten mücadelelerine başladılar. Bugün burada toplanmamızın esas nedeni diktatörlüğe hayır çalışmamızı birlikte nasıl yürüteceğimize dair bir tartışma yürütmek”  ifadelerinde bulundu.

16111696_1803185143275488_1202668582_n

Açılış konuşmasının ardından foruma katılan kurumların temsilcileri konuşma yaptı. Yapılan konuşmalarda ortak mücadele ve dayanışma çağrısı yapılırken, mücadele yöntemlerinin tartışılmasına ilişkin ifadeler dikkat çekti.

15940490_10210765028194981_4778470213624526374_nBU MÜCADELENİN ÖNDE GELEN ÖZNELERİYİZ”
Yeryüzü Kadınları adına söz alan Gizem Ziştoylu; “Kadınlar bunun emarelerini daha önce birçok yerde gördüler. En büyük emaresini tecavüz yasasında kadınlar gördü. Sarayın baskısının, kanının, zulmünün en hat safhada olduğu zamanlarda; OHAL sürecinde kadınlar tek adama karşı sokaklarda, alanlarda tek adama geri adım attırmayı başarmışlardır. Bunu tecavüz yasasında verdiğimiz mücadele sonucu attırdığımız geri adımdan biliyoruz.  Biz başkanlık sistemine karşı verilecek mücadelenin en büyük özneleriyiz. Nasıl daha önce geri adım attırmayı başardıysak tekrar geri adım attırmayı başaracağız” ifadelerinde bulundu.

Antalya Kadın Dayanışma Merkezi’nde Safiye Papila, 12 yıllık AKP hükümetinin başkanlık sistemine geçilmesiyle ilk hedefin kadınlara karşı baskı uygulamak olacağının altını çizdi. “Bu faşist sisteme karşı kadınlar hayır diyor” diyen Safiye Papila, mücadele için her zaman destek vereceklerini dile getirdi.

“ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİ MÜCADELEYİ BÜYÜTECEK”
Öğrenci Gençlik Sendikası adına konuşma yapan Mehmet Serin;Nasıl 68-78 kuşağına tarihte önemli bir misyon önemli bir görev düşmüşse, bugün aynı görev üniversite gençliğine düşmekte. AKP 2002 yılından beri üniversitelerde tamamen sindirmeye, baskı altına almaya, özerkliğe yok etmeye yönelik hamleler yaptı. Bugün üniversite gençliğinin en önemli görevi sorumluluğu başkanlığa karşı hayırın gençlikteki en yüksek sesi olmasıdır. Üniversite buna dair en önemli hamleleri yapmalıdır” dedi.

Öğrenci Kolektifleri adına konuşma yapan Gözde Ayna ise “Mücadeleyi yükselteceğiz” vurgusu yaparak; “AKP faşizminin en net görüldüğü yerlerden birisi de üniversiteler. Yıllarca parasız eğitim için, hak mücadeleleri için sınıf sınıf, amfi amfi büyüttüğümüz  mücadeleyi bu sefer başkanlığa hayır demek için, yaşamak için büyüteceğiz” dedi.

15940833_10210765030675043_7761449517248723780_n“SOKAKLARA İNDİĞİMİZ ZAMAN MÜCADELEYİ KAZANACAĞIZ”
Pir Sultan Abdal Anadolu Kültür Vakfı adına Suat Türkmen, ortak mücadele ruhu benimsenmesi gerektiğine vurgu yaptı. “Evlerimize tıkıldık, sokaklara ne zaman inersek o zaman bu mücadeleyi kazanabileceğiz” diyen Suat Türkmen, bütünsel olarak hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Tahtacılar Kültür, Eğitim, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Musa Demir konuşmasında; “Biz burada bulunmayan hangi kurum varsa ve hayır diyorsa onlara da ulaşmalıyız. Gerek partilerin içerisinde gerek STK’ların içerisinde olan çatlakları bulup, o çatlaklardan girmemiz lazım. Biz zaten hayır diyoruz. Ama bugün MHP tabanında da önemli çatlaklar var. Bu kanalları bulup onları da nasıl hayır dedirtebiliriz bunu konuşmamız gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

 

“UMUTSUZLUĞU BERTARAF ETMELİYİZ”
Devrimci Parti Antalya İl Yöneticisi Furkan Açıkgöz, konuşmasında umut ve cesaretin önemine vurgu yaptı. Furkan Açıkgöz, “İlk olarak en acil görevimiz umutsuzluğu bertaraf etmek ve tekrardan cesareti tesis etmek. Çünkü psikolojik üstünlüğü verdiğimiz an bizim için birçok şey istediğimiz gibi gitmeyecektir” dedi. Güncel ekonomik duruma da değinen Furkan Açıkgöz, “AKP iktisadi anlamda kaybetmiştir. Kendi kentimiz özelinde bakacak olursak bunu açıkça görürüz. Bu iktisadi yenilgi durumunu politik arenaya da aktarmamız gerekiyor. Bunu da yapacağımız yer mahalleler, fabrikalardır ve tabii ki dinamik bir güç olarak lise ve üniversite koridorlarıdır” ifadelerinde bulundu.

15978119_10210765023834872_413384184712692588_n“TEKÇİ ZİHNİYETİN KARŞISINDAYIZ”
Halkların Demokratik Partisi İl Eşbaşkanı Songül Şarklı konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Bizim tekçi zihniyetin karşısına koyduğumuz şey çoğulculuktur. Bu toprakların çok kültürlü, çok dilli, çok dinli yapısıdır. Özellikle bunu korumak üzere başkanlığa da tek adamlığa da tekçiliğe de hayır diyoruz. Biz farklılıklarımızla güçlüyüz. Neşemizi, umudumuzu, direncimizi biz hiç kaybetmedik.”

Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Antalya Şube Başkanı Halil Gül, “Sarayın saltanatına hayır” diyerek sözlerine başladı. Halil Gül, zaten faşist bir diktatörlüğün var olduğunu dile getirerek, “Ülkede hiçbir zaman laiklik olmadı. Ama umutsuzluğa yer yok. Birlikte mücadele edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

“ETKİLİ BİR ŞEKİLDE ÖRGÜTLENMELİYİZ”
Emek Partisi adına konuşma yapan Salman Mazı, Başkanlığa Hayır Platformu kurulması önerisinde bulundu. Salman Mazı konuşmasına şu şekilde devam etti: “Bu platformda alınan kararların koordineli bir şekilde işlemesi için bir yürütme seçilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ve bu platformda bulunan yetkin kişilerden oluşan bir kurulun anayasanın içeriği ve neler getirdiği noktasında bir çalışma yapılması, bir broşür hazırlanması ve mahalle ve iş yerlerinde dağıtılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda halkı aydınlatmak gerekiyor. Bu broşürle birlikte ne yapabiliriz konusundaki önerilerim yeni olmayacak. Bildiriler, afişler hazırlayarak ve panellerle halkı aydınlatma çabasına şimdiden girmemiz gerekiyor. Bütün bunlarla birlikte Antalya’da büyük bir miting yapmak. En önemli şeyler biri de bu platformda kişilerin belirlenerek seçim döneminde sandığa sahip çıkması.”

CHP Antalya Muratpaşa Ahmet Kumbul temsilcisi, “Ben kazanacağımıza eminim diyerek sözlerine başladı. Ortak bir ses çıkartmalıyız diyen Ahmet Kumbul, “Etkili bir şekilde örgütlenmeliyiz” dedi. Son olarak dayanışma ve ortak mücadele çağrısında bulundu.

Halkevleri MYK üyesi Kutay Meriç, kurumların birbiriyle rekabet etmesi yerine beraber hareket edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Laiklik ve demokrasinin en önemli unsurlar olduğunu belirterek, yasaklamalara karşı direnme çağrısında bulundu. “Bu mücadeleyi OHAL şartlarında yapacağız. Zor olacak ama başaracağız” diyerek sözlerini sonlandırdı.

15977511_10210765028714994_4430607563451879296_nPatizan adına konuşan Dilan Mollaahmetoğlu, mücadelenin büyütülmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Bizler güçlü olduğumuz için bu saldırılar oluyor” dedi. Dilan Mollaahmetoğlu, örgütlü mücadelenin önemine dikkat çekti. Son olarak “Umutlu olmalıyız” dedi.

“KORKU SARMALINI ORTADAN KALDIRMALIYIZ”
SYKP adına konuşan Ömer Öztürk ise, “Burada toplanarak saraya AKP’ye karşı bir mum yaktık” dedi. “Biz, korku sarmalı içerisinde yaşayan bu halkı harekete geçirmeliyiz” diyen Ömer Öztürk, örgütlü mücadelenin önemine dikkat çekti. Birilikte mücadele çağrısında bulunan Ömer Öztürk, “Bu korku sarmalını ortadan kaldırmalıyız” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Bütün kurumların birbiriyle dayanışma içerisinde olmasını gerektiğini ifade eden Birleşik Haziran Hareketi Temsilcisi Zeynel Abidin Ergen, sadece seçimlerde veya anti-demokratik uygulamalar karşısında bir araya gelmenin yanlış olduğunu söyledi. Zeynel Abidin Ergen, “Bundan sonra güç birlikteliklerimizi politik zeminlerde ve daha kalıcı bir şekilde örmemiz gerekiyor” ifadelerinde bulundu.

15965396_10210765027674968_7157049600926886226_nKESK Antalya Şubeler Platformu başkanı Kadir Öztürk, Ülkedeki bütün muhaliflerin bir araya gelmesi gerektiğine dikkat çekti. Kadir Öztürk, “Demokrasiyi yeniden ayağa kaldırmalıyız” birlikte mücadele ve dayanışma vurgusu yaptı.

 

Haber: Demet Acar- Yasemin Aydemir

 

 

 

Benzer Yazılar