G20 SOKAK

Savcılık G20 yürüyüşçülerini haklı buldu

Antalya Sokakları Özel – Antalya’da yapılan G20 toplantısına mektup götürdükleri gerekçesiyle gözaltına alınan Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri üyesi 4 yürüyüşçü hakkında, savcı takipsizlik kararı verdi.

Antalya’da gerçekleşen G20 toplantısını protesto etmek için 15 Kasım sabahı Antalya’dan yola çıkarak Belek’te yapılan toplantıya yürüyecek olan Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri üyesi 4 kişi polis tarafından  gözaltına alınmıştı. Yürüyüşleri engellenen yürüyüşçüler 24 saat gözaltında tutuldu. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı açıkladığı kararda kovuşturmaya yer olmadığını belirtti. nbnnbn

Attalos Meydanı’ndan yürüyüşe geçen yürüyüşçüler polisler tarafından bir kaç kez  durdurularak, yapılan yürüyüşün yasalara aykırı olduğu iddia edilmişti. Yaptıklarının anayasal hak olduğunu belirterek yürüyüşlerine devam eden 4 yürüyüşçü Meydan semtinde engellenerek polisler tarafından gözaltına alındı.

POLİS VE SAVCI İÇİN SUÇ DUYURUSU

Gözaltına alınan yüryüşçülerin avukatı Hakan Evcin yaptığı açıklamada”G20 zirvesine katılan liderlere, mektup götürme eylemi; şiddet içermeyen ve suç oluşturmayan bir eylemdi. Güvenlik Bölgesi olan Belek adlı turizm yerleşimine de 53 km mesafe vardı. Demokratik eylem nedeniyle, duyarlı insanların gözaltına alınmaları, yasadışıdır. Eylem sırasında da polisleri uyardım, ancak suç işlemeye devam ettiler. 4 duyarlı insanı gözaltına alıp, yine yasadışı savcı emriyle, nezarete atıp, özgürlüklerinden yoksun bıraktılar. Haksız gözaltı nedeniyle, yasada aranan tazminat koşulu gerçekleşmiştir. Her 4 eylemci için de 900 tl maddi ve 2000 tl manevi tazminat davaları açtık. Polisler ve savcı için de suç duyurusunda bulunacağız.”

ya/nob

Benzer Yazılar