KADIN MANŞET SOKAK

‘Tecavüz Yasası’nı protesto eden kadınlar yargılanıyor

Antalya’da ‘Tecavüz yasası’nı protesto eden yedi kadın bugün Antalya Adliyesi’nde yargılanıyor

Antalya Sokakları – Geçtiğimiz Ekim ayında AKP’nin yasalaştırmak için Meclis’e sunduğu, cinsel istismar suçunda mağdurla tecavüzcünün evlenmesi durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin önergeyi Cumhuriyet Meydanı’nda protesto eden yedi kadın bugün Antalya Adliyesi’nde yargılanıyor.

‘Tecavüz Yasası’nı protesto eden 7 kadın, onlara destek veren kadınlarla Antalya Adliyesi’nde toplandı. Dava üzerine açıklama yapan Halkevleri Hukuk Dairesi Avukatı Fatma Girgin “Öyle bir iddianame hazırlanmış ki, müvekkillerimiz yasa dışı bir eylem yapmak için ordalarmışcasına bir izlenim yaratılmak istenmiş. Ancak kasım ayında kadınların her yerden yükseltiği ses, ne kadar meşru bir amaç için orada olduklarını gösterdi. Bu davanın da beraatle sonuçlanmasını umuyoruz. Olması gereken de bu zaten.” şeklinde konuştu.15152935_322212558164778_550743314_o-1024x576

“DAVAMIZIN ARKASINDAYIZ”
‘Tecavüz Yasası’nı protesto ettiği için Cumhuriyey Meydanı’nda gözaltına alınan kadınlardan Halkevleri üyesi Ayten Ceyhan ise yaptığı açıklamada “Şayet bu yasa çıkmış olsaydı, kız çocuklarımız tacize, tecavüze uğradığı kişiyle evlenmek zorunda kalacaklardı. Üstelik kürtaj yasağı da var, tacizcinin çocuğunu büyütmek zorunda kalacaktı. Bu yasaya hiç bir kadının gönlünün razı olacağını zannetmiyorum. O zaman nasıl karşı çıktıysak, şuan geri çektirdik. O zaman davamızda haklıymışız ki bu yasa geri çekildi. Bundan sonra da umarım geri gelmez. Biz davamızın arkasındayız’ dedi.

‘Tecavüz Yasası’nı protesto eden 7 kadın böyle gözaltına alınmıştı

Benzer Yazılar