KADIN

Rabia Naz pankartına ‘terör’ gözaltısı

Antalya Sokakları – Antalya Halkevci Kadınlar, üyeleri Ebru İntibay’ın ev baskınıyla gözaltına alınmasıyla ilgili Antalya Halkevi’nde basın açıklaması düzenledi. Yapılan açıklamada, Ebru İntibay’ın “AKP Rabia Naz’ın katilini açıkla” yazılı pankart ‘terör’ ile ilişkilendirilerek gözaltında tutulduğu belirtildi.

Antalya Halkevi Kadınlar adına açıklamayı okuyan Gülnur Yılmaz, Halkevi Kadınlar üyesi Ebru İntibay’ın gözaltına alınmasıyla ilgili basın açıklaması düzenledi. Antalya Halkevi’nde yapılan açıklamada Ebru İntibay’ın hiç bir gerekçe gösterilmeden gözaltına alındığı belirtildi. Açıklamada “Ebru kadın mücadelesi başta olmak üzere emek ve demokrasi mücadelesinde ön saflarda yer alan bir arkadaşımızdır. Yıllardır mücadele ettiğimiz alanda kadını değil katili savunan, tecavüzcüyü koruyan zihniyet bu kez de baskısını Ebru arkadaşımızı gözaltına alarak göstermiştir.” denildi.

RABİA NAZ PANKARTI “TERÖR” İLE İLİŞKİLENDİRİLDİ

Ebru İntibay’ın “AKP Rabia Naz’ın katilini açıkla” yazılı pankartın ‘terör’ ile ilişikilendirilerek gözaltında tutulduğu belirtilen açıklamada “Ebru arkadaşımızın geçtiğimiz yıl Aralık ayında “AKP Rabia Naz’ın katilini açıkla” ve “Rabia Naz’ın Hesabını Soracağız” yazılı pankartları astığı iddiasıyla gözaltında tutulduğunu öğrendik. Velev ki arkadaşlarımız bu pankartı asmış olsun; Rabia Naz’ın adaletini aramak suç mudur? Katillerinin açıklamasını talep etmek nasıl bir suç unsurudur? Rabia Naz için adalet talebi hangi gerekçelerle terör ile ilişkilendirilmiştir.” şeklinde belirtildi. Dosyada yer alan pankartta üniversiteli öğrenci örgütlenmesi Öğrenci Kolektifleri ve liseli örgütlenmesi Dev-Lis  imzası bulunduğu görülüyor.

Açıklamanın devamında “Öldürülen ve her tür şiddeti gören kadınlara destek olmak, seslerine ses katmak, çocuklara yönelik şiddet ve istismara hayır demek, emeğin hakkını savunmak nasıl bir suç teşkil etmektedir ki arkadaşımız özgürlüğünden alıkonulmuştur? Kadına yönelik şiddetin baskının artarak devam ettiği bu günlerde Ebru arkadaşımızın gözaltına alınmasını kabul etmiyoruz.” denildi.

“SUSMUYORUZ, KORKMUYORUZ, İTAAT ETMİYORUZ!”

Baskılara boyun eğmeyeceğini belirten Gülnur Yılmaz  “Ne gizlilik kararları ne de çarpıtılan pandemi süreci direncimizi eksiltmeyecek. Biz kadınlar gerçeklerden ve dayanışma dan yana varız var olmaya devam edeceğiz. Ebru yalnız değildir bu davanın ve sürecin takipçisi olacağız.
Ebru derhal serbest bırakılsın. Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!” dedi.

Benzer Yazılar