EMEK MANŞET SOKAK

Zorluklara karşı direndi ve hayata tutundu

Antalya’da iki bacağını kaybeden 54 yaşındaki Ramazan Tosun’un ellerini, ayakları gibi kullanarak yaşam mücadelesine devam ediyor. Tüm engelli vatandaşlara hayata tutunabileceklerini göstererek örnek oluyor.

Antalya’da yaşayan 54 yaşındaki Ramazan Tosun’un serçe parmağında başlayan bir iltihap nedeniyle 2003 yılında sağ, 2010 yılında sol bacağı kesildi.Tekerlekli sandalye ile yıllarca eski adliyede ayakkabı boyacılığı yapa Tosun, daha sonra Akdeniz Üniversitesi’nin Meltem girişine tezgah açtı.

“HAYATA KÜSMEDİM”

Hatalı ameliyatın ardından sağ ayağının kesilmek zorunda kaldığını anlatan Tosun, “7 yıl sonra aynı sorun sol ayağımda başladı. Sol ayağım da kesildi. İki bacağımı kaybettiğimde hayata küsme gibi bir durumum oldu ama ben küsmedim. Direndim, hayata tutundum. Çalışmayı seviyordum. Bir yıl kadar tekerlekli sandalyeyle eski adliyeye gelerek ayakkabı boyacılığı yaptım. Kardeşim bana bir engelli motosikleti yaptırdı. Kimsenin yardımını almadan motosikletimle evime gidip geliyorum” dedi.

“ENGELLİLER ENGELLİ DEĞİLDİR”

Ellerinin ayakları olduğunu dile getiren Tosun, “Bütün işlerimi ellerimle yapıyorum. Ayaklarımdan engelliyim ama vücudum ve beynim engelli değil. Geriye değil hep önüme bakıyorum. Hiçbir kardeşim eli veya ayağı yok diye hayata küsmesin. Engelliler engelli değildir. Günümüzde engelliye istedikleri imkan sağlanıyor. 5 evladımı okudukları kadar okuttum. 3’ünü evlendirdim” diye konuştu.

Akdeniz Üniversitesi’nin Meltem girişindeki tezgahında ayakkabı boyacılığı yaptığını ve çeşitli takılar satarak geçimini sağladığını kaydeden Tosun, kendisine en büyük desteği üniversite öğrencilerinin verdiğini kaydetti.

Kaynak: İHA

Benzer Yazılar