MANŞET SOKAK

Antalya’da darbe girişimi bilançosu: 892 kamu personeli ihraç edildi

15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan Cemaat yönelik operasyon kapsamında Antalya’da 892 kamu personeli Cemaat üyesi oldukları gerekçesiyle meslekten ihraç edildiler.

Antalya- Cemaat üyesi olduğu gerekçesiyle Antalya’dan 892, Isparta’dan 515, Burdur’dan 200 veAfyonkarahisar’dan 572 olmak üzere bölgede toplam 2 bin 179 kamu personeli, meslekten ihraç edildi. Bu isimler arasında Antalya vali yardımcıları Mestan Yayman ve Bilal Çelik, Burdur eski valisi İbrahim Özçimen, Süleyman Demirel Üniversitesi eski Rektörü Hasan İbicioğlu, Akdeniz Üniversitesi’nden eski dekanlar Mehmet Bilal Arık ve Sadettin Sarı da bulunuyor.

Cemaat üyesi olduğu gerekçesiyle ihraç edilen öğretmen, asker, polis, akademisyen ve diğer kamu kurumlarındaki memurların tam isim listesi yayımlandı. 1 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan ihraç listesinde, 50 bin 589 kamu personeli yer alıyor.
Antalya’da kamu görevinden ihraç edilen toplam 892 kişi arasında vali yardımcıları Bilal Çelik ve Mestan Yayman ile Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir ve Aksu Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Ak Parti’den milletvekili aday adayı da olan merkez valisi Veysel Dalmaz yer alıyor. Ayrıca 638 öğretmen, Antalya İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli 3 askeri personel ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevli 164 kişi meslekten ihraç edildi.
39 AKADEMİSYEN İHRAÇ EDİLDİ
Antalya’da Akdeniz Üniversitesi’nde ise 9’u profesör toplam 39 akademisyen ihraç edildi. Bu isimler arasında tutuklu İletişim Fakültesi eski dekanı Mehmet Bilal Arık, Güzel Sanatlar Fakültesi eski dekanı Sadettin Sarı, eski genel sekreter Bahadır Kerimoğlu da bulunuyor. Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nden de 4’ü profesör 43 akademisyen ihraç edildi.
Kaynak: Ajanslar

 

Benzer Yazılar