SOKAK

CHP’den AKP’ye geçen Ercan Merthatun’a ‘rüşvet’ soruşturması

Antalya’da yerel seçimin hemen sonrasında CHP’den istifa ederek AKP’ye geçen Muratpaşa ve Büyükşehir belediye meclis üyesi Ercan Merthatun, şikayet üzerine rüşvet iddiaları nedeniyle AKP İl Yönetimi tarafından disipline sevk edildi. Disiplin Kurulu, şikayetçi taraflar ve Merthatun’un ifadelerini aldı.

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 30 Mart yerel seçiminden sonra meclis üye sayısı CHP ve MHP’nin toplam üye sayısının altında olan AKP, CHP ve MHP’den transferlerle meclisteki sandalye sayısında çoğunluğu yakaladı. Bu transferlerden biri de yerel seçimlerde CHP’den Muratpaşa ve Büyükşehir belediye meclis üyeliğine seçilen Ercan Merthatun oldu. CHP’den istifa ederek AKP’ye geçen Ercan Merthatun, düzenlenen bir törenle yaklaşık 20 kişiyle birlikte AKP’ye katıldı. Merthatun’un rozeti ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Menderes Türel tarafından takıldı.

HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI
AKP’ye geçişi nedeniyle CHP saflarından büyük tepki gösterilen Ercan Merthatun hakkında, yeni partisi AKP’de rüşvet iddialarıyla ilgili soruşturma başlatıldı. Şikayetlerin içeriği hakkında bilgi vermeyen AKP İl Başkanı Rıza Sümer, Disiplin Kurulu tarafından hem şikayetçi tarafların hem de Ercan Merthatun’un ifade ve savunmalarına başvurulduğunu belirterek, “Disiplin soruşturmaları mahkemedeki yargılama usullerine göre heyet tarafından yürütülüyor ve karar veriliyor. Çıkacak sonuç kamuoyuyla paylaşılacak. Soruşturmamız bitsin, zaten her şey paylaşılacak. Fazla sürmeyecek” dedi.
AKP’de yaklaşık 14 aydır belediye meclis üyesi olarak siyaset yapan ve ticaretle de uğraşan Ercan Merthatun hakkında yürütülen soruşturmanın içeriğine ilişkin ise rüşvet iddiaları ortaya atıldı. Merthatun’un soruşturma neticesinde ihraç edilebileceği belirtildi.

Benzer Yazılar