ÇOCUK EĞİTİM MANŞET SOKAK

“Kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesini önleme” projesine Kaymakamlıktan ret

Antalya’da kız çocuklarının okulu terk etmesi ve erken yaşta evlendirilmesine karşı başlatılan proje Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Muratpaşa Kaymakamlığı tarafından reddedildi

Antalya –  Zeytinköy’de çocuk evliliklerini önlemek amaçlı 3 mahalledeki ortaokullarda okuyan 25 başarılı kız öğrenci ile 25 okul terk riski olan kız öğrenci ve velilerine destek öngören Muratpaşa Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi, Türkiye Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) Antalya Şubesi ve ATSO Kadın Girişimciler Kurulu ile ortak hazırlanan proje Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce izin verilmedi. TÜKD Şube Başkanı Ayla Yüksel “Bu karar Türkiye’de kız çocuklarına yapılan muameleyi özetliyor.” dedi. Red gerekçe yazısında Muratpaşa Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy’un da imzası var.

Türkiye Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) Antalya Şubesi’nin Muratpaşa Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Kadın Girişimciler Kurulu ile ortak hazırladığı “Antalya Zeytinköy’de Kız Öğrencilerin Erken Okul Terkine Karşı Destek” projesine Muratpaşa ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından izin verilmedi. Muratpaşa Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy imzalı cevap yazısında proje için “Aile mahremiyetine aykırıdır” denildi. Zeytinköy’deki kız çocuklarının erken evlendirildiğini, hatta para karşılığı cinsel ilişkiye zorlandığını söyleyerek karara tepki gösteren TÜKD Antalya Şubesi Başkanı Ayla Yüksel, “Projemizin, bu gerekçeyle kabul edilmemesi, aslında Türkiye’de kız çocuklarına yapılan kötü muamelenin neden önüne geçilemediğini de özetliyor” dedi.

BAŞARILI ÇOCUKLAR VE TERK RİSKLILER
Projenin amacı, Valiliğin sosyal dönüşüm projesine konu olan Zeytinköy’de yoksul ailelerin başarılı kız çocuklarını üniversite eğitimine yönelik desteklemek ve okul riski olan kız öğrencilerin liseye devamını sağlamak olarak belirlendi. UNICEF in “Haydi kızlar okula”  ve Avrupa Birliğinin (AB) “Kızlar Okula, kadınlar işe” projeleriyle benzer hedefleri olan bu  çalışma, bölgedeki ortaokullarda okuyan 25  başarılı okul terk riski olan öğrenciyle 
velilerine destek ve rehberlik programı içeriyordu.

YÜZDE 50 ARTIŞ BEKLENİYORDU
Zeytinköy’ün Yeşildere, Doğuyaka ve Gebizli mahallelerinde yaşayan 7’nci ve 8’inci sınıftaki öğrencileri ve ailelerini kapsayan proje 1 yıl sürecekti. Yüksek seyreden okul terkleri ve çocuk evlilikleri ile mücadele için okul-aile-üniversite öğrencileri ve gönüllü sivil toplum üyelerinin işbirliğine dayanan projenin sonunda, kız öğrencilerin ve velilerinin ortaokuldan sonra liseye yüzde 50 oranında artış bekleniyordu. Ortak proje kapsamında listelenen faaliyetlerin Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenecek okullarda hayata geçirilmesi ve okul yönetimlerinin projeye iştirakçi olarak katılmalarına izin verilmesi talebi, kurum tarafından kabul edilmedi.

Kaynak: Hürriyet Akdeniz/Ceren Deniz

Benzer Yazılar