GENÇLİK SOKAK ÜNİVERSİTE

‘Taşa Yazılan Hatıralar’ film ekibi öğrencilerle buluştu

Antalya – Antalya 52. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali için Antalya’da bulunan “Taşa Yazılmış Hatıralar” filminin yapımcısı ve oyuncuları Akdeniz Üniversitesi öğrencileri ile bir araya geldi.

Antalya 52. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali için Antalya’ da bulunan “Taşa Yazılmış Hatıralar” filminin yapımcısı ve oyuncuları Akdeniz Üniversitesi öğrencileri ile bir araya geldi. Üniversite içerisinde bulunan Gözleme Evi alanında öğrencilerle bir araya gelen film ekibi öğrencilerle çay içip Kürt Sineması ve Yılmaz Güney sineması hakkında söyleşi yaptı. Söyleşide konuşan filminin yapımcısı Mehmet Aktaş, sinemanın sınırsız bir mecra olduğunu düşündüğünü, filmle seyirci arasına sınır koymak, duvar örmenin insan hakları ihlali olduğunu söyledi. Muhalif sinema üzerinde demokratik çağdaş hiçbir ülkede bu tür kısıtlamalar ve sınırlandırmalar olmadığına dikkat çeken Aktaş, bu anlamda Türkiye’de daha çok mücadele edilmesi gerektiğini söyledi. Halil Dağ sinemasına da değinen Aktaş, “Halil Dağ yaptığı sinemayla aslında Kürt halkının zihnini ve mücadelesini diri tutma çabası içerisindeydi. Halil Dağ’ın filmleri bir yanıyla mücadele filmleridir” dedi.

IMG_6985

“ASİMLE POLİTİKALARINA HİZMET EDİLİYOR”
Ardından söz alan film oyuncularından Suat Usta, filmlerde kullanılan hikayelerin dünya seyircisini kapsayacak genişlikte olması gerektiğini belirterek, “Ama Türk dizi ve filmlerinde gördüğümüz kadarıyla Kürt veya Doğulu figürünü karikatürize etme var. Yani herkesin gözleri önünde olan olaylardan yapılan filmlerin birçoğu ne gerçeği yansıtmakta ne de tarafsız olmaktadır. Türk sinemasında ve bu sektörde film yapan bazı Kürt yönetmenler adeta Kürdistan değerlerini sömürmektedir. Halen Yeşilçam’ın ürettiği figürlerle konu aktarılmaya çalışılmaktadır, bu da kültürü dejenere ederek sadece asimile politikalarına hizmet edebilir” ifadelerini kullandı.

Kürt sinemasının gelişmesi için Kürt yatırımcıların yeni yapılan filmlere destek vermesi gerektiğini belirten Usta, “Kürt sinemasında şuan birçok yetenek ne yazık ki ekonomik zorluklardan kaynaklı üretim yapamamaktadır” diye belirtti.Etkinlik soru cevap bölümü ile son buldu.

Kaynak: DİHA

Benzer Yazılar